30. lokakuuta 2012

JSM: LauttSK 3 - I-HSK 2 27.10.2012

JSM 2012-2013 -turnauksen 3. divisioonan lohkon 2 toisen kierroksen ottelu LauttSK 3 - I-HSK 2 pelattiin Lauttasaaren kirkolla kerhotiloissamme lauantaina 27.10.2012 eli meille tuli kotiottelu kahdella peräkkäisellä kierroksella.

Ohessa pöytäkohtaiset tulokset:

1. Seppo Järvinen (m) (1596) - Stig-Olof Haggrén (1882) 0-1
2. Arto Heimonen (v) (1660) - Rajaji Susenthiram (1808) 0-1
3. Tero Henttonen (m) (1551) - Ensio Frisk (1857) 0-1
4. Janne Kauppinen (v) (1424) - Simo Kukkonen (1793) 0-1
5. Juha Mäntsälä (m) (-) - Jouko Miikkulainen (1760) 0-1

Oli etukäteen tiedossa, että vastustajamme olisi meitä selvästi vahvempi ainakin selo-luvuista katsottuna. Pelit kuitenkin alkoivat verrattain tasaisina, ja pitkään näytti siltä, että meillä olisi mahdollisuuksia myös pelipisteidenkin saamiseen.

Ensimmäisellä pöydällä Sepolla oli huikea (lähes yksi tunti) aikaetu, ja näytti siltä, että hänen vastustajansa ei millään ehdi tehdä vaadittavaa 40 siirtoa säädetyssä ajassa. Valitettavasti Seppo päätti kuitenkin luovuttaa pelinsä asemassa, missä hänelle oli nähtävissä selvä voittojatko.

Myös Artolla oli pitkään lupaavan näköinen asema, ja vieläpä materiaalietukin, mutta tämäkin peli kääntyi lopulta meidän tappioksemme pelin edetessä.

Viimeisellä pöydällä Juha Mäntsälä sai pelata ensimmäisen selopelinsä kokenutta kehäkettua Jouko Miikkulaista vastaan. Peli kesti varsin pitkään, mutta lopulta vastustajan kahden kevyen upseerin ylivoima ratkaisi tämänkin ottelun tappioksemme.

Itse pelasin neljännellä pöydällä yli 80 -vuotiasta Simo Kukkosta vastaan valkeilla. Tässäkin pelissä valkeilla oli noin 15. siirtoon asti ainakin kohtuullinen asema, mutta sitten rupesin pahojen tapojeni mukaisesti pelaamaan liian passiivisesti, ja vastustaja onnistui kääntämään aseman edukseen muutamalla aktiivisella siirrolla ja oman selkeän laskuvirheeni ansiosta.

Viimeisenä päättyi Teron peli kolmannella pöydällä. Siinä mentiin tasavoimaisen näköiseen raskaiden upseerien loppupeliin, mutta valitettavasti vastustaja onnistui tässäkin pelissä saamaan pienen edun, minkä hän myös realisoi voitoksi myöhemmin.

Näin ollen ottelun lopputulos oli 0-5 tappioksemme, mutta ainakin taistelimme urhoollisesti vahvaa vastustajaa vastaan, eivätkä hekään päässeet helpolla tästä ottelusta kotimatkallensa.

Seuraavalla kierroksella meillä on vierasottelu MatSK nelosta vastaan lauantaina 17.11.2012.

27. lokakuuta 2012

JSM: HSK 3 – LauttSK 1

JSM-turnauksen 2. divisioonan 2. kierros pelattiin 27.10.2012. Shakkiareenalla ottelu Helsingin Shakkiklubi 3 – Lauttasaaren Shakkikerho päättyi 2–2:

1. Allan Kiviaho (2055) – Per Ertbjerg (2067) 1–0
2. Erkki Aaltio (2035) – Jyrki Heikkinen (2066) 1–0
3. Sena Bicer (1924) – Petr Veselý (1950) 0–1
4. (luovutus) – Evgeny Sobenin (1906) 0–1
5. Ilkka Varho (1844) – Pentti Wigelius (1916) ½–½

Vasemmalla HSK:n pöydät 2 ja 1

Evgenyn harmiksi hänen vastustajansa ei tullut pelipaikalle, joten reilun puolen tunnin jälkeen saimme luovutusvoiton 4. pöydältä. Kun 3–4 tunnin jälkeen Pentti pelasi tasan ja Petr voitti, siirryimme vakuuttavan tuntuiseen 0–2-johtoon.

Kärkipöytien pelit näyttivät pitkään lupaavilta meille, mutta lopussa HSK:n kokeneemmat pelaajat nappasivat pisteet ja ottelu päättyi tasan. Olemme kuitenkin vielä mukana lohkon voittotaistelussa.

Pelissä Erkki Aaltio – Jyrki Heikkinen musta sai hyvää vastapeliä, kun valkean kuningas jäi keskustaan:

Odottelin siirtoa 23.Tg1, johon olin aikonut vastata 23...Lxe3 24.fxe3 Df3+ 25.Ke1 Dxe3+ 26.Kf1 Df3+ 27.Ke1 De3+ siirtojen toistoin, koska tasapeli olisi riittänyt joukkuevoittoon.

Mutta kun valkea pelasi 23.Ke2, aloin peruutella ja annoin aloitteen valkealle: 23...c6 24.Thg1 De6 25.Tg5 g6 26.h4.

Houdini näytti, että suunnittelmani lähetinuhraus olisi toiminut myös pelijatkossa: 23...Lxe3! 24.Kxe3 Tfe8+ 25.Kd2 Te6 26.The1 Tc6 mustan pienin edun. Mutta harva ihmispelaaja uskaltaa mennä tuollaiseen jatkoon.

Täydelliset tulokset ovat JSM-turnauksen sivuilla. Pelit tulevat pian kerhon PGN-arkistoon.

19. lokakuuta 2012

Wanhat ja nykyiset selot

Osa Lauttasaaren Shakkikerhon jäsenistä on ollut jo vuosikymmenten ajan selolistalla. Kerhon kunniajäsen Kauko Kaiju ja 7 muuta nykyistä kerhon jäsentä löytyvät sekä vuoden 1987 ja 2012 selolistalta. Melkoinen saavutus! Tässä kunniataulukko "25 vuotta sitten ja nyt":

Nimiselo 12.10.1987selo 15.10.2012
Heikkinen, Jyrki16422066
Järvinen, Seppo18041596
Kaiju, Kauko19701939
Kauppala, Pekka22252090
Kauppinen, Janne14631424
Rantanen, Matti18441947
Rautio, Reijo17311727
Siikonen, Timo17961788

14. lokakuuta 2012

Kerhojen maraton 14.10.

Suomen Shakkiliiton kerhojen kokous pidettiin Shakkiareenalla 14.10.2012. Koska esityslistalla oli muun muassa pelaajalisenssien hintojen korotukset, varauduin jopa kolme tuntia kestävään kokoukseen.

Avauspuheenvuorot, muun muassa puheenjohtajan Panu Laineen FIDE-kuulumiset, viivästyttivät kokouksen avausta puolisen tuntia. Esityslistan seuraaviin pykäliin – läsnä olevien toteaminen, kokoustoimihenkilöiden valinta sekä kokouksen laillisuuden ja päätösvaltaisuuden toteaminen – kului toiset puoli tuntia, kun alettiin vääntää tikusta asiaa: oliko kokous varmasti kutsuttu ajoissa.

Toinen tunti kului käsitellessä Helsingin Shakkiklubin kysymystä JSM-turnauksen oudoista erikoismääräyksistä. Keskustelu oli melko turhaa, koska HSK:n edustaja oli osittain ymmärtänyt erikoismääräykset väärin eikä myöskään ollut huomannut, että erikoismääräyksiä oli lievennetty jo lokakuun alussa:

"Ylemmässä joukkueessa ei voi käyttää varapelaajaa, jonka selo elokuun 2012 alussa oli yli 150 pistettä alempi kuin alle 130 km:n etäisyydellä pelaavalla alemman joukkueen pelaajalla. Rajoite ei koske tilannetta, jossa alempi joukkue pelaa 3. divisioonassa."

Kolmas tunti keskusteltiin toimintasuunnitelmasta. Joku otti asiakseen neuvoa hallituksen edustajia, miten toimintasuunnitelmassa pitäisi "fokusoida brändin markkinointiin". Kyseinen herra ei kuitenkaan ollut halukas hallitukseen, vaikka häntä erikseen pyydettiin.

Seuraavat puolitoista tuntia keskusteltiin talousarviosta. Hallitus oli ehdottanut, että nostetaan pelaajalisenssien hintoja – ensimmäisen kerran 10 vuoteen – noin 30 % ilman että juurikaan karsitaan menoja. Pitkällisten keskustelujen jälkeen tuli pari vastaehdotusta, joissa myös karsittaisiin menoja:

  • Suunniteltuja projekteja (koulushakin, kerhotoiminnan ja nuorisovalmennuksen edistäminen).
  • Joukkueiden EM-turnauksen ja olympialaisten matkakustannuksia (lisätään pelaajille omavastuu).
  • JSM-turnauksen palkintoja ("ne menevät aina muutamalle kerholle").

Viimeiset puolitoista tuntia kului äänestykseen. Miksi muuten joku aina haluaa, että käytetään salaista lippuäänestystä? Koska paikalla on vain kerhojen edustajia, olisi rehtiä kertoa kantansa avoimesti, jotta kerhon jäsenten ei tarvitse arvuutella, mitä heidän edustajansa äänesti.

Kolmen äänestyksen jälkeen lisenssien hintoja päätettiin nostaa puolet hallituksen ehdotuksesta, joten ensi vuonna esimerkiksi A-lisenssi maksaa 70 euroa ja kerhot maksavat liitolle 7 euroa jäsenestä. Itse äänestin hallituksen esitystä (A-lisenssi 80 euroa) vastaan ja kannatin voittanutta ehdotusta, joka sai viimeisellä kierroksella 2/3 äänistä.

Kokous kesti tasan kuusi tuntia, jos mukaan lasketaan avauspuheenvuorot. Timo Munukan mukaan tämä oli pisin kerhojen kokous sitten vuoden 1993. Kerhojen edustajiksi taitavat valitettavasti pyrkiä sellaiset, jotka viihtyvät kokouksissa ja joita ei siitä syystä pitäisi päästää lainkaan kokoukseen – jaarittelemaan ja hidastamaan päätöksentekoa.

Keskustelu jatkunee Shakkifoorumilla.

Joukkuepikashakin HM 9.10.2012

Joukkuepikashakin Helsingin mestaruusturnauksen A-ryhmä pelattiin Shakkiareenalla 9.10.2012.

Tuloksella 21½/44 Lauttasaaren Shakkikerhon kakkosjoukkue sijoittui 8:ksi 12 joukkueen ryhmässä.

Henkilökohtaiset tuloksemme:

Jukka Paukku 6½
Mikko Piippo 5
Matti Varjokallio 5½
Timo Siikonen 4½

Täydelliset tulokset ovat Helsingin Shakkiliiton sivuilla.

8. lokakuuta 2012

Joukkuepikashakin HM 8.10.2012

Joukkuepikashakin Helsingin mestaruusturnauksen M-ryhmä pelattiin Shakkiareenalla 8.10.2012. Tuloksella 20½/56 Lauttasaaren Shakkikerhon ykkösjoukkue sijoittui 13:nneksi 15 joukkueen ryhmässä.

Säilyimme niukasti M-ryhmässä, koska Aatos ei tullut pelaamaan ja taaksemme jäi kaksi joukkuetta. Erityisen ratkaiseva oli 3–1-voitto Käpylästä, joka oli lopputuloksissa juuri tuon kaksi pistettä perässämme.

Henkilökohtaiset tuloksemme:

  1. Petr Veselý (2112) 5/14
  2. Jyrki Heikkinen (2104) 6
  3. Pekka Kauppala (2007) 5
  4. Per Ertbjerg (1862) 4½

Mestaruuden uusi Etelä-Vantaa, hopeaa otti Matinkylä ja pronssia Helsingin Shakkiklubi. Täydelliset tulokset ovat Helsingin Shakkiliiton sivuilla.

Kakkosjoukkueemme pelaa A-ryhmässä tiistaina ja kolmosjoukkueemme B-ryhmässä torstaina.

2. lokakuuta 2012

JSM: LauttSK 3 - ESK 3 29.9.2912

JSM 2012 - 2013 -turnauksen 3. divisioonan lohkon 2 ensimmäisen kierroksen ottelu LauttSK 3 - ESK 3 päättyi lopulta 2-0 eli kolmosjoukkueemme avasi kautensa hienosti kotivoitolla.

Ohessa pöytäkohtaiset tulokset:

1. Arto Heimonen (m) (1626) - Anastasia Nazarova (1831) 1-0
2. Aaro Jalas (v) - (1505) - Harri Mikkonen (1525) ½-½
3. Mikko Laakso (m) (1499) - Boris Nazarov (1504) ½-½
4. Hannu Stordell (v) (-) - Mauno Koskinen (1570) ½-½
5. Janne Kauppinen - w.o. 1-0

Kun pelien oli määrä alkaa, saimme ikävän tiedon, että vastustaja tuleekin pelaamaan yhden pelaajan vajauksella. Tässä tilanteessa päätimme, että ensikertalaisemme Hannu Stordell saa pelata ensimmäisen selopelinsä, ja minä puolestani jouduin tyytymään luovutusvoittoon ilman peliä viimeisellä pöydällä.

Ottelun etukäteisasetelma oli suhteellisen tasainen, ja niin pelit myös käytännössä etenivät. Ensimmäisenä päättyi kolmannella pöydällä Mikon peli vastustajan lopulta hyväksyttyä Mikon tekemän tasapeliehdotuksen asemassa, missä Mikolla oli lähetti, mutta vastustajalla puolestaan sotilaita, mitkä eivät kuitenkaan pystyneet etenemään.

Myös Aaron ja Hannun pelit etenivät suhteellisen tasaisina lähes koko ajan päättyen lopulta nekin tasapeleihin, tosin hieman vaihtelevien vaiheiden jälkeen. Näin ensikertlaisemme Hannu sai samalla myös pistetilinsä avattua, ja sen perusteella hänelle tulee myös ensimmäinen seloluku.

Ottelun ratkaisu siirtyi näin ollen ykköspöydällä pelattuun Arton peliin. Peli oli varsin terävä ja erittäin jännittävä, mutta meidän onneksemme Arto pelasi loppupelin kriittiset vaiheet tarkemmin kuin vastustaja ja kuittasi lopulta hienon voiton. Mainittakoon vielä, että Arton vastustaja Anastasia Nazarova pelasi hiljattain pelatuissa Istanbulin shakkiolympialaisissa Suomen naisten edustajana menestyen siellä varsin kohtuullisesti.

Tästä tuloksesta on hyvä jatkaa seuraaville kierroksille ja taistella edelleen mahdollismman hyvästä lohkosijoituksesta. Seuraavalla kierroksella 27.10. meillä on kotiottelu Itä-Helsingin Shakkikerhon kakkosjoukkuetta vastaan.