28. joulukuuta 2012

GP-sarjojen 2012 tulokset

Lauttasaaren shakkikerholla pelattiin tänäkin vuonna GP-sarjoja: pikashakin (3'+02") osakilpailu kuukauden ensimmäisenä keskiviikkona ja nopean shakin (10'+05") kuukauden viimeisenä. Molemmissa sarjoissa saatiin uudet voittajat.

Pikashakin GP 2012

Kärkitulokset: 1. Antti Suominen (70/80), 2. Jyrki Heikkinen (57), 3.–4. Petr Veselý ja Matti Rantanen (44).

Ahkerimmat osallistujat: Matti Rantanen (10/12), Kauko Kaiju (9), Antti Suominen, Jyrki Heikkinen, Kim Paasonen ja Janne Kauppinen (8).

Osakilpailuissa oli keskimäärin 12 pelaajaa. Ennätyksiä rikottiin taas: sarjaan osallistui 50 eri pelaajaa, saunaturnauksessa ja Seurasaaressa oli molemmissa 24 pelaajaa.

Nopean shakin GP 2012

Kärkitulokset: 1. Petr Veselý (54/80), 2. Matti Rantanen (32), 3. Matti Kinnunen (24).

Mitalistit olivat ahkerimpia: osallistuivat 5–6 osakilpailuun.

Sarjaan osallistui 28 eri pelaajaa. Osakilpailuissa oli keskimäärin 8 pelaajaa. Yksi osakilpailu pelattiin Fischerandom-turnauksena.

Osakilpailujen GP-pisteet ovat tulospalvelussamme.

14. joulukuuta 2012

JSM: MatSK 4 - LauttSK 3 17.11.2012

JSM 2012-2013 -turnauksen 3. divisioonan lohkon 2 kolmannen kierroksen ottelu MatSK 4 - LauttSK 3 pelattiin Westendinpuiston koululla Espoossa lauantaina 17.11.2012 eli meidän joukkueellemme kyseessä oli ensimmäinen vierasottelu kahden kotipelin jälkeen.

Ohessa pöytäkohtaiset tulokset:

1. Esa Lammi - Arto Heimonen (v) ½-½
2. Olavi Mattila - Aaro Jalas (m) 1-0
3. Esko Muhonen - Mikko Laakso (v) ½-½
4. Jyrki Heikkinen - Hannu Stordell (m) ½-½
5. Kari Sulkakoski - Janne Kauppinen (v) ½-½

MatSK 4 oli voittanut molemmat aikaisemmat ottelunsa ja lähti tähänkin otteluun ennakkosuosikkina, joukkueen selo-luvut vaihtelivat 1600 - 1800 -pisteen välillä.
Taistelimme kuitenkin ennakkoluulottomasti ja onnistuimme antamaan varsin tiukan vastuksen, vaikka lopulta jouduimme tyytymään niukkaan 0-1 -jouukuetappioon.

Ensimmäisenä päättyi ykköspöydällä Arton peli, kun pelaajat sopivat tasapelistä verrattain aikaisessa vaiheessa. Tässä ei haitannut edes Arton pieni myöhästyminen, kun hän oli vahingossa ottanut ensin väärän bussin etsiessään pelipaikkaa.

Seuraavaksi päättyivät Mikon ja Hannun pelit kolmannella ja neljännellä pöydällä lähes yhtäaikaisesti tasapeleihin. Asemat olivat kyllä suhteellisen tasaisia, mutta jälkianalyyseissa osoittautui, että Mikolla oli keskeytyshetkellä aika selvä etu laudalla...

Toisen pöydän pelissä Aaro joutui siirtymään loppupeliin asemassa, missä hänellä oli sotilas vähemmän. Kun vastassa oli vielä kokenut kehäkettu (mm. yksi Seurasaari -turnauksen voitto) Olavi Mattila, niin peli päättyi lopulta tappioon, kun vastustaja onnistui etunsa realisoimisessa.

Oma pelini kesti jälleen kaikkein pisimpään viidennellä pöydällä. 15. siiron vaiheilla tein sellaisen ratkaisun, että vaihdoin kaksi ratsua vastustajan torniin ja sotilaaseen, mikä ratkaisu sai vastustajan hyökkäysyritykset tasaantumaan joksikin aikaa. Vastustajalla oli kuitenkin edelleen tilaetua, ja olin kyllä hätää kärsimässä ainakin asemallisesti pitkän aikaa. Aikatarkistuksen jälkeen ehdotin kuitenkin tasapeliä 43. siirron kohdalla, kun olin saanut jonkin verran vastapeliä ja aseman tukittua kohtuullisesti. Jonkin aikaa mietittyään vastustajani päätti suostua tasapeliin, kun ei uskaltanut enää jatkaa peliä riskillä.

Kokonaisuutena saavutimme siis niukasta tappiosta huolimatta ihan kohtuullinen joukkuesuorituksen hyvän taistelun jälkeen.

Seuraavalla kierroksella meillä on kotiottelu EtVaS nelosta vastaan lauantaina 12.1.2013.

17. marraskuuta 2012

JSM: KäpSK 2 – LauttSK 1

JSM-turnauksen 2. divisioonan 3. kierros pelattiin 17.11.2012. Kotiottelumme Lauttasaaren Shakkikerho – Käpylän Shakkikerho 2 päättyi 2–2:

1. Per Ertbjerg (2057) – Janne Nurmela (1839) 0–1
2. Pekka Kauppala (2090) – Timo Akkanen (1780) 1–0
3. Jyrki Heikkinen (2055) – Heikki Ahokas (1756) 0–1
4. Petr Veselý (1966) – Olli Marttila (1707) 1–0
5. Pentti Wigelius (1913) – Pentti Jalo (1572) ½–½

Vasemmalla Käpylän pöydät 2 ja 1

Oikealla Käpylän pöydät 5 ja 4

Ennakkosuosikille kävi taas huonosti. Itselleni sattui pahin sokeus pitkään aikaan, kun "sommittelin" käytännössä häviöaseman jo 5. siirrossa. Myös Per onnistui syöttämään upseerin kymmenisen siirtoa myöhemmin. Näytti jo hetken, että häviämme ottelun, mutta Pekka rutisti voiton tuttuun tyyliinsä viimeisessä pelissä.

Taistelumme lohkovoitosta vaatii nyt jo pientä tuuria jäljellä olevissa otteluissa. Kohtaamme Shakkikerho X:n 12.1.2013.

Täydelliset tulokset ovat JSM-turnauksen sivuilla. Pelit tulevat pian kerhon PGN-arkistoon.

15. marraskuuta 2012

Ennenaikainen luovutus

Mikä on mustan paras siirto?

Ratkaisu

Esimerkiksi 25...Dd6 26.Txh7+ Ka6 27.Dg7 olisi valkean selvin eduin. Peli loppui yllättävän nopeasti: 25...Txe6! 26.Df7+? 1-0, Stig-Olof Haggren – Seppo Järvinen, JSM 27.10.2012.

Koska daami ja torni ovat suissa, musta ilmeisesti luuli menettävänsä materiaalia ja luovutti – vaikka hänellä oli itse asiassa voittoasema. Jatkossa 26...Tc7 27.Dxe6? (27.Txh2 Txf7 ja mustalla on ratsu enemmän) Df4+ 28.Kb1 Dxf2 valkea joutuu matiksi:

8. marraskuuta 2012

Marraskuun pelaaja: Eero Patola

Lars Gran – Patola, seniorien joukkue-EM 2012, Slovenia

Shakkisiirtojen oppiminen

Tutustuin shakkiin 12-vuotiaana. Lapsuuden leikkikaveri oli käynyt kerhossa isänsä kanssa, ja eräänä sateisena päivänä hän opetti siirrot pikkuveljelleen ja minulle.

Kuinka usein pelaat shakkia?

Nykyään eläkkeellä ollessani parina iltana viikolla ja turnauksissa 2–3 kertaa kuukaudessa (joista ulkomaillakin 4–6 kertaa vuodessa).

Shakkikerhoon liittyminen

Liityin Porin Shakinystäviin 1964 luokkakaverien kanssa (pelasimme silloin jo luokan mestaruusturnauksen).

Saavutukset shakissa

Mestariehdokkaaksi korotuin 1975 HM I-luokan turnauksessa. Paras saavutus on 9. sija seniorien PM-turnauksessa Islannissa 2011.

Paras peli

Patola – FM Malmdin Reykjavik 2011 (peli analysoituna Suomen Shakki 1/2012).

Makea voitto

Edellinen peli.

Onnekas voitto

Lauttasaaren mestaruusturnauksen 2012 kolme voittoa (Evgeny, Jyrki ja Kauko).

Katkera tappio

Seniorien HM-turnauksen 2012 kahden viimeisen pelin häviöt.

Pahin munaus

Onhan niitä.

Unohtumaton shakkikokemus

Seniorien MM-turnaus Kroatiassa 2011.

Arvokkaimmat päänahat

Reykjavikin seniorien PM-turnauksen ensimmäisen kierroksen voitto FM Nils-Åke Malmdinista (2307).

Avausvalikoima

Valkeilla e4, mustilla sisilialainen, skandinaavinen ja hollantilainen.

Pelityyli

Pelaan aika rauhallisia avauksia, yritän välttää paljon tutkittuja muunnelmia. Vahvuus omien avausten tuntemus, heikkoutena ehkä liikaa samojen muunnelmien pelaaminen.

Miettimisaika

Pikapeli 5 + 5 minuuttia ja pitkä peli inkrementillä.

Shakkimotto

Opi häviöistä.

1. marraskuuta 2012

Lauttasaaren mestari 2012: Eero Patola

Lauttasaaren mestaruusturnaus (LM) pelattiin tänä vuonna 15. kerran. Turnaus on järjestetty joka vuosi vuodesta 1998 lähtien, alun perin nimellä Lauttasaaren avoin mestaruus. Se pelataan normaalishakin miettimisajoin, yksi peli kuussa maalis-lokakuun aikana.

Aiempina vuosina turnaus on pelattu yhdessä ryhmässä, mutta paritus on synnyttänyt joskus kiivasta keskustelua. Tänä vuonna turnauksen pelaajat jaettiin kolmeen kuuden hengen tasoryhmään, jotta saatiin täyskierrosturnaus ja tasaisempia pelejä.

A-ryhmän kärkitulokset:

  1. Eero Patola (KäpSK, 4½/5)
  2. Evgeny Sobenin (2½)
  3. Jyrki Heikkinen (2½)

B-ryhmän voittaja Mika Niemelä (HyvSK, 4/5) ja C-ryhmän voittaja Arto Heimonen (4/5) saivat palkinnoksi shakkikirjan. He nousevat ylempään ryhmään ensi vuonna.

Voittaja ja pokaali

Eero oli ylivoimainen A-ryhmässä, ja taakse jäivät edellisvuosien voittajat Evgeny (mestari 2010–2011) ja Jyrki (mestari 2006–2009). Vuosituhannen vaihteessa Eero lahjoitti turnaukseen kiertopalkintopokaalin, joka nyt lopulta palasi lahjoittajalleen. Lähellä se oli jo vuonna 2003, jolloin Eero jäi vertailussa hopealle Arto Lehdon (mestari 2002–2005) jälkeen.

Turnauksen yksityiskohtaiset tulokset ovat tulospalvelussamme ja lähes kaikki pelit PGN-arkistossamme.

30. lokakuuta 2012

JSM: LauttSK 3 - I-HSK 2 27.10.2012

JSM 2012-2013 -turnauksen 3. divisioonan lohkon 2 toisen kierroksen ottelu LauttSK 3 - I-HSK 2 pelattiin Lauttasaaren kirkolla kerhotiloissamme lauantaina 27.10.2012 eli meille tuli kotiottelu kahdella peräkkäisellä kierroksella.

Ohessa pöytäkohtaiset tulokset:

1. Seppo Järvinen (m) (1596) - Stig-Olof Haggrén (1882) 0-1
2. Arto Heimonen (v) (1660) - Rajaji Susenthiram (1808) 0-1
3. Tero Henttonen (m) (1551) - Ensio Frisk (1857) 0-1
4. Janne Kauppinen (v) (1424) - Simo Kukkonen (1793) 0-1
5. Juha Mäntsälä (m) (-) - Jouko Miikkulainen (1760) 0-1

Oli etukäteen tiedossa, että vastustajamme olisi meitä selvästi vahvempi ainakin selo-luvuista katsottuna. Pelit kuitenkin alkoivat verrattain tasaisina, ja pitkään näytti siltä, että meillä olisi mahdollisuuksia myös pelipisteidenkin saamiseen.

Ensimmäisellä pöydällä Sepolla oli huikea (lähes yksi tunti) aikaetu, ja näytti siltä, että hänen vastustajansa ei millään ehdi tehdä vaadittavaa 40 siirtoa säädetyssä ajassa. Valitettavasti Seppo päätti kuitenkin luovuttaa pelinsä asemassa, missä hänelle oli nähtävissä selvä voittojatko.

Myös Artolla oli pitkään lupaavan näköinen asema, ja vieläpä materiaalietukin, mutta tämäkin peli kääntyi lopulta meidän tappioksemme pelin edetessä.

Viimeisellä pöydällä Juha Mäntsälä sai pelata ensimmäisen selopelinsä kokenutta kehäkettua Jouko Miikkulaista vastaan. Peli kesti varsin pitkään, mutta lopulta vastustajan kahden kevyen upseerin ylivoima ratkaisi tämänkin ottelun tappioksemme.

Itse pelasin neljännellä pöydällä yli 80 -vuotiasta Simo Kukkosta vastaan valkeilla. Tässäkin pelissä valkeilla oli noin 15. siirtoon asti ainakin kohtuullinen asema, mutta sitten rupesin pahojen tapojeni mukaisesti pelaamaan liian passiivisesti, ja vastustaja onnistui kääntämään aseman edukseen muutamalla aktiivisella siirrolla ja oman selkeän laskuvirheeni ansiosta.

Viimeisenä päättyi Teron peli kolmannella pöydällä. Siinä mentiin tasavoimaisen näköiseen raskaiden upseerien loppupeliin, mutta valitettavasti vastustaja onnistui tässäkin pelissä saamaan pienen edun, minkä hän myös realisoi voitoksi myöhemmin.

Näin ollen ottelun lopputulos oli 0-5 tappioksemme, mutta ainakin taistelimme urhoollisesti vahvaa vastustajaa vastaan, eivätkä hekään päässeet helpolla tästä ottelusta kotimatkallensa.

Seuraavalla kierroksella meillä on vierasottelu MatSK nelosta vastaan lauantaina 17.11.2012.

27. lokakuuta 2012

JSM: HSK 3 – LauttSK 1

JSM-turnauksen 2. divisioonan 2. kierros pelattiin 27.10.2012. Shakkiareenalla ottelu Helsingin Shakkiklubi 3 – Lauttasaaren Shakkikerho päättyi 2–2:

1. Allan Kiviaho (2055) – Per Ertbjerg (2067) 1–0
2. Erkki Aaltio (2035) – Jyrki Heikkinen (2066) 1–0
3. Sena Bicer (1924) – Petr Veselý (1950) 0–1
4. (luovutus) – Evgeny Sobenin (1906) 0–1
5. Ilkka Varho (1844) – Pentti Wigelius (1916) ½–½

Vasemmalla HSK:n pöydät 2 ja 1

Evgenyn harmiksi hänen vastustajansa ei tullut pelipaikalle, joten reilun puolen tunnin jälkeen saimme luovutusvoiton 4. pöydältä. Kun 3–4 tunnin jälkeen Pentti pelasi tasan ja Petr voitti, siirryimme vakuuttavan tuntuiseen 0–2-johtoon.

Kärkipöytien pelit näyttivät pitkään lupaavilta meille, mutta lopussa HSK:n kokeneemmat pelaajat nappasivat pisteet ja ottelu päättyi tasan. Olemme kuitenkin vielä mukana lohkon voittotaistelussa.

Pelissä Erkki Aaltio – Jyrki Heikkinen musta sai hyvää vastapeliä, kun valkean kuningas jäi keskustaan:

Odottelin siirtoa 23.Tg1, johon olin aikonut vastata 23...Lxe3 24.fxe3 Df3+ 25.Ke1 Dxe3+ 26.Kf1 Df3+ 27.Ke1 De3+ siirtojen toistoin, koska tasapeli olisi riittänyt joukkuevoittoon.

Mutta kun valkea pelasi 23.Ke2, aloin peruutella ja annoin aloitteen valkealle: 23...c6 24.Thg1 De6 25.Tg5 g6 26.h4.

Houdini näytti, että suunnittelmani lähetinuhraus olisi toiminut myös pelijatkossa: 23...Lxe3! 24.Kxe3 Tfe8+ 25.Kd2 Te6 26.The1 Tc6 mustan pienin edun. Mutta harva ihmispelaaja uskaltaa mennä tuollaiseen jatkoon.

Täydelliset tulokset ovat JSM-turnauksen sivuilla. Pelit tulevat pian kerhon PGN-arkistoon.

19. lokakuuta 2012

Wanhat ja nykyiset selot

Osa Lauttasaaren Shakkikerhon jäsenistä on ollut jo vuosikymmenten ajan selolistalla. Kerhon kunniajäsen Kauko Kaiju ja 7 muuta nykyistä kerhon jäsentä löytyvät sekä vuoden 1987 ja 2012 selolistalta. Melkoinen saavutus! Tässä kunniataulukko "25 vuotta sitten ja nyt":

Nimiselo 12.10.1987selo 15.10.2012
Heikkinen, Jyrki16422066
Järvinen, Seppo18041596
Kaiju, Kauko19701939
Kauppala, Pekka22252090
Kauppinen, Janne14631424
Rantanen, Matti18441947
Rautio, Reijo17311727
Siikonen, Timo17961788

14. lokakuuta 2012

Kerhojen maraton 14.10.

Suomen Shakkiliiton kerhojen kokous pidettiin Shakkiareenalla 14.10.2012. Koska esityslistalla oli muun muassa pelaajalisenssien hintojen korotukset, varauduin jopa kolme tuntia kestävään kokoukseen.

Avauspuheenvuorot, muun muassa puheenjohtajan Panu Laineen FIDE-kuulumiset, viivästyttivät kokouksen avausta puolisen tuntia. Esityslistan seuraaviin pykäliin – läsnä olevien toteaminen, kokoustoimihenkilöiden valinta sekä kokouksen laillisuuden ja päätösvaltaisuuden toteaminen – kului toiset puoli tuntia, kun alettiin vääntää tikusta asiaa: oliko kokous varmasti kutsuttu ajoissa.

Toinen tunti kului käsitellessä Helsingin Shakkiklubin kysymystä JSM-turnauksen oudoista erikoismääräyksistä. Keskustelu oli melko turhaa, koska HSK:n edustaja oli osittain ymmärtänyt erikoismääräykset väärin eikä myöskään ollut huomannut, että erikoismääräyksiä oli lievennetty jo lokakuun alussa:

"Ylemmässä joukkueessa ei voi käyttää varapelaajaa, jonka selo elokuun 2012 alussa oli yli 150 pistettä alempi kuin alle 130 km:n etäisyydellä pelaavalla alemman joukkueen pelaajalla. Rajoite ei koske tilannetta, jossa alempi joukkue pelaa 3. divisioonassa."

Kolmas tunti keskusteltiin toimintasuunnitelmasta. Joku otti asiakseen neuvoa hallituksen edustajia, miten toimintasuunnitelmassa pitäisi "fokusoida brändin markkinointiin". Kyseinen herra ei kuitenkaan ollut halukas hallitukseen, vaikka häntä erikseen pyydettiin.

Seuraavat puolitoista tuntia keskusteltiin talousarviosta. Hallitus oli ehdottanut, että nostetaan pelaajalisenssien hintoja – ensimmäisen kerran 10 vuoteen – noin 30 % ilman että juurikaan karsitaan menoja. Pitkällisten keskustelujen jälkeen tuli pari vastaehdotusta, joissa myös karsittaisiin menoja:

  • Suunniteltuja projekteja (koulushakin, kerhotoiminnan ja nuorisovalmennuksen edistäminen).
  • Joukkueiden EM-turnauksen ja olympialaisten matkakustannuksia (lisätään pelaajille omavastuu).
  • JSM-turnauksen palkintoja ("ne menevät aina muutamalle kerholle").

Viimeiset puolitoista tuntia kului äänestykseen. Miksi muuten joku aina haluaa, että käytetään salaista lippuäänestystä? Koska paikalla on vain kerhojen edustajia, olisi rehtiä kertoa kantansa avoimesti, jotta kerhon jäsenten ei tarvitse arvuutella, mitä heidän edustajansa äänesti.

Kolmen äänestyksen jälkeen lisenssien hintoja päätettiin nostaa puolet hallituksen ehdotuksesta, joten ensi vuonna esimerkiksi A-lisenssi maksaa 70 euroa ja kerhot maksavat liitolle 7 euroa jäsenestä. Itse äänestin hallituksen esitystä (A-lisenssi 80 euroa) vastaan ja kannatin voittanutta ehdotusta, joka sai viimeisellä kierroksella 2/3 äänistä.

Kokous kesti tasan kuusi tuntia, jos mukaan lasketaan avauspuheenvuorot. Timo Munukan mukaan tämä oli pisin kerhojen kokous sitten vuoden 1993. Kerhojen edustajiksi taitavat valitettavasti pyrkiä sellaiset, jotka viihtyvät kokouksissa ja joita ei siitä syystä pitäisi päästää lainkaan kokoukseen – jaarittelemaan ja hidastamaan päätöksentekoa.

Keskustelu jatkunee Shakkifoorumilla.

Joukkuepikashakin HM 9.10.2012

Joukkuepikashakin Helsingin mestaruusturnauksen A-ryhmä pelattiin Shakkiareenalla 9.10.2012.

Tuloksella 21½/44 Lauttasaaren Shakkikerhon kakkosjoukkue sijoittui 8:ksi 12 joukkueen ryhmässä.

Henkilökohtaiset tuloksemme:

Jukka Paukku 6½
Mikko Piippo 5
Matti Varjokallio 5½
Timo Siikonen 4½

Täydelliset tulokset ovat Helsingin Shakkiliiton sivuilla.

8. lokakuuta 2012

Joukkuepikashakin HM 8.10.2012

Joukkuepikashakin Helsingin mestaruusturnauksen M-ryhmä pelattiin Shakkiareenalla 8.10.2012. Tuloksella 20½/56 Lauttasaaren Shakkikerhon ykkösjoukkue sijoittui 13:nneksi 15 joukkueen ryhmässä.

Säilyimme niukasti M-ryhmässä, koska Aatos ei tullut pelaamaan ja taaksemme jäi kaksi joukkuetta. Erityisen ratkaiseva oli 3–1-voitto Käpylästä, joka oli lopputuloksissa juuri tuon kaksi pistettä perässämme.

Henkilökohtaiset tuloksemme:

  1. Petr Veselý (2112) 5/14
  2. Jyrki Heikkinen (2104) 6
  3. Pekka Kauppala (2007) 5
  4. Per Ertbjerg (1862) 4½

Mestaruuden uusi Etelä-Vantaa, hopeaa otti Matinkylä ja pronssia Helsingin Shakkiklubi. Täydelliset tulokset ovat Helsingin Shakkiliiton sivuilla.

Kakkosjoukkueemme pelaa A-ryhmässä tiistaina ja kolmosjoukkueemme B-ryhmässä torstaina.

2. lokakuuta 2012

JSM: LauttSK 3 - ESK 3 29.9.2912

JSM 2012 - 2013 -turnauksen 3. divisioonan lohkon 2 ensimmäisen kierroksen ottelu LauttSK 3 - ESK 3 päättyi lopulta 2-0 eli kolmosjoukkueemme avasi kautensa hienosti kotivoitolla.

Ohessa pöytäkohtaiset tulokset:

1. Arto Heimonen (m) (1626) - Anastasia Nazarova (1831) 1-0
2. Aaro Jalas (v) - (1505) - Harri Mikkonen (1525) ½-½
3. Mikko Laakso (m) (1499) - Boris Nazarov (1504) ½-½
4. Hannu Stordell (v) (-) - Mauno Koskinen (1570) ½-½
5. Janne Kauppinen - w.o. 1-0

Kun pelien oli määrä alkaa, saimme ikävän tiedon, että vastustaja tuleekin pelaamaan yhden pelaajan vajauksella. Tässä tilanteessa päätimme, että ensikertalaisemme Hannu Stordell saa pelata ensimmäisen selopelinsä, ja minä puolestani jouduin tyytymään luovutusvoittoon ilman peliä viimeisellä pöydällä.

Ottelun etukäteisasetelma oli suhteellisen tasainen, ja niin pelit myös käytännössä etenivät. Ensimmäisenä päättyi kolmannella pöydällä Mikon peli vastustajan lopulta hyväksyttyä Mikon tekemän tasapeliehdotuksen asemassa, missä Mikolla oli lähetti, mutta vastustajalla puolestaan sotilaita, mitkä eivät kuitenkaan pystyneet etenemään.

Myös Aaron ja Hannun pelit etenivät suhteellisen tasaisina lähes koko ajan päättyen lopulta nekin tasapeleihin, tosin hieman vaihtelevien vaiheiden jälkeen. Näin ensikertlaisemme Hannu sai samalla myös pistetilinsä avattua, ja sen perusteella hänelle tulee myös ensimmäinen seloluku.

Ottelun ratkaisu siirtyi näin ollen ykköspöydällä pelattuun Arton peliin. Peli oli varsin terävä ja erittäin jännittävä, mutta meidän onneksemme Arto pelasi loppupelin kriittiset vaiheet tarkemmin kuin vastustaja ja kuittasi lopulta hienon voiton. Mainittakoon vielä, että Arton vastustaja Anastasia Nazarova pelasi hiljattain pelatuissa Istanbulin shakkiolympialaisissa Suomen naisten edustajana menestyen siellä varsin kohtuullisesti.

Tästä tuloksesta on hyvä jatkaa seuraaville kierroksille ja taistella edelleen mahdollismman hyvästä lohkosijoituksesta. Seuraavalla kierroksella 27.10. meillä on kotiottelu Itä-Helsingin Shakkikerhon kakkosjoukkuetta vastaan.

29. syyskuuta 2012

JSM: LauttSK 1 – EtVaS 3

JSM 2012–2013 -turnauksen 2. divisioonan 1. kierroksen 29.9.2012 ottelu Lauttasaaren Shakkikerho – Etelä-Vantaan Shakki 3 päättyi 1–0:

1. Per Ertbjerg (2073) – Seppo Kinnunen (1801) ½–½
2. Pekka Kauppala (2097) – Juhani Pitkänen (1779) ½–½
3. Jyrki Heikkinen (2063) – Esko Jokinen (1733) 1–0
4. Evgeny Sobenin (1917) – Petri Vuolle (1614) ½–½
5. Jukka Paukku (1793) – Eero Försti (1530) ½–½

Oikealla vantaalaisten pöydät 5–3

Ottelusta tuli paljon tiukempi kuin vahvuuslukujen perusteella olisi voinut olettaa. Ensimmäisenä päättyi kärkipöydän peli, jossa Per menetti laadun, mutta vastustaja ehdotti heti perään tasapeliä, johon Per mieluusti suostui. Sen jälkeen päättyivät sopuisasti myös kahden alimman pöydän pelit, kun oli pelattu vasta puolitoista tuntia.

Ottelu ratkesi 3. pöydän peliin, jossa vastustajani syötti upseerin 15. siirrossa, vaikka taistelikin sen jälkeen vielä 41. siirtoon saakka. Viimeisessä pelissä Pekan vastustaja tyytyi siirtojen toistoon tasaisessa asemassa.

Ottelun jälkeen arvuuttelimme, oliko EtVaS vahingossa rikkonut uutta JSM-erikoismääräystä: "Ylemmässä joukkueessa ei voi käyttää varapelaajaa, jonka selo ottelun aikana on yli 100 pistettä alempi kuin alle 130 km:n etäisyydellä pelaavalla alemman joukkueen pelaajalla." Näköjään oli, sillä EtVaS 3:n alapöydät olivat varapelaajia ja EtVaS 4 -joukkueessa (Matinkylässä) pelasi Ville Hiltunen (1751).

Täydelliset tulokset ovat JSM-turnauksen sivuilla ja pelit kerhon PGN-arkistossa.

23. syyskuuta 2012

JSM-turnauksen erikoismääräyksiä

Kannattaa vilkaista JSM 2012–2013 -turnauksen erikoismääräyksiä, jos aikoo pelata ensi kaudella.

"Elektronisten laitteiden osalta noudatetaan FIDEn sääntöä: laitteet on pidettävä pelien aikana kiinni."

Säännöllä on ainakin kaksi poikkeusta: elektroniset shakkikellot ja sydämentahdistimet. Poikkeuksia lienevät myös digitaali- ja videokamerat, vai onko kuvaaminen kielletty pelien aikana?

Kännykkää ei tarvitse sulkea, kunhan laittaa sen äänettömälle. Jos kännykkä soi pelin aikana, peli tuomitaan hävityksi.

"3. divisioonassa lisenssiä ei vaadita pelaajalta, jolla ei ole virallista seloa, toisin sanoen luku perustuu enintään 10 peliin."

Hyvä sääntö, kannustaa aloittelevia pelaajia.

"Saman kerhon joukkueiden kokoonpanojen tulee vastata todellista vahvuusjärjestystä otteluohjelmassa samalle päivämäärälle merkityillä kierroksilla. Ylemmässä joukkueessa ei voi käyttää varapelaajaa, jonka selo ottelun aikana on yli 100 pistettä alempi kuin (alle 130 km:n etäisyydellä pelaavalla) alemman joukkueen pelaajalla."

Sääntö estää taktikoinnin, jota itsekin olemme käyttäneet joskus: ratkaisukierroksella kakkosjoukkue on pelannut vakiokokoonpanossa, ja ykkösjoukkueen alapöydälle on nostettu kolmosjoukkueen pelaaja. Tuollainen taktikointi sallitaan enää matkaotteluissa.

Sääntö voi aiheuttaa päänvaivaa joukkueiden kokoajille:

  • Esimerkki 1. Viikko ennen JSM-kierrosta herra A (selo 1930), joka oli kauden alussa kakkosjoukkueen ykköspelaaja, nimetään ykkösjoukkueen alimmalle pöydälle ja herra B (selo 1971) kakkosjoukkueeseen. Herra A käy pudottamassa selojaan 30 pistettä, ja samaan aikaan herra B nostaa selojaan 30 pistettä. Herra A (uusi selo 1900) ei saa enää pelata ylemmässä joukkueessa kuin herra B (uusi selo 2001).
  • Esimerkki 2. Matinkylän Shakkikerho ei nimennyt Kari Pulkkista kakkosjoukkueeseen vaan jätti ykkösjoukkueen varapelaajaksi. Jos MatSK 2:n jonkun pelaajan selo nousee kauden aikana yli 100 pistettä korkeammaksi kuin Pulkkisen selo, Pulkkinen ei saa enää pelata, paitsi jos jommallakummalla joukkueella on matkaottelu.

8. syyskuuta 2012

Käpylä-ystävyysottelu 8.9.2012

Käpylän Shakkikerho kutsui Lauttasaaren Shakkikerhon ystävyysotteluun Taverna Pohjan Akkaan Käpylään lauantaina 8.9.2012. Pelaajia tuli 9 molemmista kerhoista. Joka pöydällä pelattiin kaksi peliä kääntövärein miettimisajoin 25'+10".

Kotijoukkue KäpSK voitti 13–5 (ei yhtään tasapeliä):

  1. Timo Holopainen (2082) – Jyrki Heikkinen (2063) 2–0
  2. Antti Suominen (2024) – Kimmo Turtiainen (1780) 2–0
  3. Esko Koskimaa (2023) – Matti Varjokallio (1772) 1–1
  4. Eero Patola (1913) – Tommi Laaksovuori (1721) 1–1
  5. Antti Pihlajamäki (1821) – Arto Heimonen (1626) 2–0
  6. Matti Pulli (1786) – Aaro Jalas (1507) 1–1
  7. Timo Akkanen (1781) – Janne Kauppinen (1424) 2–0
  8. Kimmo Telenius (1523) – Juha Mäntsälä (-) 2–0
  9. Pavel Ryndov (-) – Niklas Etzell (1396) 0–2

Edessä pöydät 8, 7, 5

Pelissä Jyrki Heikkinen – Timo Holopainen musta tarjosi ratsunuhrausta siirtämällä 23...Rb6-c4:

24.Lxc4 Dxc4 25.exd5 De2 26.Lf4??

26.De1! Df3+ 27.Kh2 Dh5+ ikuisin shakein.

26...Txf4! 0-1

Edellisestä Käpylä-ystävyysottelusta ehti vierähtää lähes kolme vuotta. Perinnettä voisi jatkaa ehkä jo ensi vuonna...

1. syyskuuta 2012

Digitaalisen shakkikellon käyttöohje

Opetamme digitaalisten shakkikellojen käyttöä kerhohuoneella keskiviikkona 12.9.2012 klo 18:00–18:30. Opetusta järjestetään uudestaan aina tarvittaessa, koska kellon asettaminen tuntuu olevan hankalaa monelle pitkäänkin shakkia pelanneelle.

Kellon käyttöohjeet on koottu tähän juttuun. Ne toimivat malleilla DGT 2010 ja DGT 2000, joka toimii samoin kuin hopeanvärinen Merex 500.

Kellon painikkeet

Kellon pohjassa on virtakytkin (ON/OFF). Etupaneelissa on seuraavat painikkeet vasemmalta oikealle:

Painike Toiminto
+1Kasvata näytössä vilkkuvaa numeroa
OK ()Hyväksy näytössä vilkkuva numero
Start/Stop (▶❚❚)Käynnistä/pysäytä aika

DGT 2010 -malli saattaa hämmentää uusia käyttäjiä:

  • Sen vasemmassa reunassa on ylimääräinen painike "pienennä numeroa" (). Se nopeuttaa ajan asettamista. Esimerkiksi jos näytössä vilkkuu peliajan numero 22, sen saa 21:ksi yhdellä painalluksella; muuten pitäisi näppäillä +-painiketta yli 30 kertaa.
  • Painikkeet "Käynnistä/pysäytä aika" ja "Hyväksy" ovat eri järjestyksessä kuin vanhemmissa malleissa. Niissä on myös symbolit (esimerkiksi ) tekstin (OK) sijasta.

Kellon peliajat

Yleisimmin käyttämämme peliajat ja niiden numerot eri kellomalleissa (listattu kellon pohjassa):

Peliajan nimi DGT 2000 DGT 2010
Blitz (5 min.)11
Time manual set33
Fischer bonus blitz (3'+02")2115
Fischer bonus manual set2318
Bonus 4 periods2521

Käsin asetettavat peliajat:

  • Time manual set. Yksi kiinteä aika ilman inkrementtiä. Esimerkiksi toisella pelaajalla 2 ja toisella 8 minuuttia.
  • Fischer bonus manual set. Yksi kiinteä aika ja inkrementti. Lauttasaaren cupin aikatasoitukset annetaan inkrementteinä, esimerkiksi toisella pelaajalla voi olla 16'+08" (16 minuuttia ja 8 sekunnin inkrementti) ja toisella 24'+12".
  • Bonus 4 periods. JSM-turnauksessa käytetty aika (lisäaika 40 siirron jälkeen ja inkrementti jokaisesta siirrosta) on hankalin yleisesti käytetty aika, jonka lyhennettyä versiota käytämme myös Lauttasaaren mestaruusturnauksessa. JSM-ajan asettaminen on selitetty erillisessä jutussa.

Perustoiminnot

Peliajan valitseminen:

  • Laita kello päälle sen pohjassa olevalla virtakytkimellä.
  • Paina +-painiketta, kunnes näytössä vilkkuu haluamasi peliajan numero.
  • Valitse peliaika Hyväksy-painikkeella.

Ajan nollaaminen ennen seuraavaa peliä:

  • Paina kahdesti kellon pohjassa olevaa virtakytkintä (ensin pois päältä, sitten takaisin päälle).
  • Hyväksy näytössä vilkkuva edellisen peliajan numero Hyväksy-painikkeella.
  • Jos aika oli asetettu käsin (manual set), se vilkkuu näytössä, jotta se voidaan tarvittaessa muuttaa. Hyväksy aika Käynnistä-painikkeella.
  • Kello on nyt valmis pelin alkuun. Peli alkaa, kun mustilla pelaava painaa Käynnistä-painiketta.

Kellon sammuttaminen:

  • Älä sammuta kelloa kesken turnauksen, jotta asetettu aika ei häviä sen muistista.
  • Sammuta kello turnauksen viimeisen kierroksen jälkeen.
  • Tarkista että kello on sammutettu, kun laitat sen laatikkoon.
  • Jos ei sammuta kelloa, patterit kuluvat muutamassa viikossa.

Ajan asettaminen käsin

Suluissa on peräkkäisten näyttöjen tekstit (kaksi viimeistä näyttöä ovat vain inkrementtipeliajassa):

  1. (0:00) Aseta ensimmäisen pelaajan tunnit ja minuutit +- ja Hyväksy-painikkeilla. DGT 2010 -mallin näytössä on ohjeteksti hrs/min.
  2. (.00) Aseta ensimmäisen pelaajan sekunnit. DGT 2010 -mallin näytössä on ohjeteksti sec.
  3. (0:00) Aseta toisen pelaajan tunnit ja minuutit samalla tavalla kuin ensimmäiselle pelaajalle.
  4. (.00) Aseta toisen pelaajan sekunnit.
  5. (0.00) Jos kyseessä on inkrementtiaika, aseta ensimmäisen pelaajan inkrementin minuutit ja sekunnit. DGT 2010 -mallin näytössä on ohjeteksti min/sec.
  6. (0.00) Aseta toisen pelaajan inkrementin minuutit ja sekunnit.

Yleinen virhe on minuuttien asettaminen tuntien paikalle:

  • Esimerkiksi aikatasoitus 6 + 4 minuuttia asetetaan peliajasta 3 (Time manual set).
  • Minuutit saattavat lipsahtaa vahingossa tuntien paikalle (6:00), jolloin peliajaksi tulee 6 + 4 tuntia.
  • Virhe pitäisi huomata viimeistään pelin käynnistyttyä, kun näytössä 5:59 eivät juoksekaan sekunnit.
  • Oikein on siis 0:06.

Virhe on myös inkrementin asettaminen sekuntien paikalle:

  • Inkrementti saattaa lipsahtaa sekuntien paikalle (näyttöön .00).
  • Inkrementti (näytössä 0.00) jää samalla helposti nollaksi.
  • Peliaika näyttää hämäävästi oikealta, esimerkiksi 10.05, mutta onkin 10 minuuttia ja 5 sekuntia + 0 sekunnin inkrementti.
  • On hyvä varmistaa joko ennen peliä tai heti ensimmäisten siirtojen jälkeen, että molemmat pelaajat saavat inkrementin.

Muistisääntöjä:

  • Kaksoispiste erottaa tunnit ja minuutit (1:30).
  • Piste erottaa minuutit ja sekunnit (19.20).
  • Sekuntinäyttö alkaa pisteellä (.00).

Lisää shakkikelloista

22. elokuuta 2012

Hallituksen kokouksen 22.8.2012 pöytäkirja

Kokous pidettiin 22.8. klo 17 alkaen ravintola Piratin kabinetissa. Paikalla olivat Jyrki Heikkinen, Aaro Jalas, Janne Kauppinen, Jukka Paukku, Mikko Piippo ja Matti Varjokallio. Poissa oli Tommi Laaksovuori.

1. Kellojen käyttökoulutus
Kerhoilloissa ja muissa kuten JSM-peleissä on välillä ongelmana, että kaikki pelaajat eivät osaa asettaa aikoja digikelloihin. Keskusteltiin muutaman kellokoulutuskerran järjestämisestä ennen kerhoiltoja. Jyrki ja Aaro suunnittelevat asiaa ja pitävät ensimmäisen koulutuksen lähiviikkoina.

2. JSM-valmistelut
Pyrimme jatkossa valmistautumaan JSM-peleihimme yhdessä osan tai koko joukkueen voimin. Joukkueet päättävät itse tarkemmin sopivan valmistelutavan.

3. Seloturnaus 2013
Päätettiin järjestää seloturnaus myös ensi vuonna. Paikkana on Shakkiareena ja pelimuotona on viime vuosien tapaan nopea shakki. Turnaus on samalla seuran 65-vuotisjuhlaturnaus.

4. Toimitsijakoulutus
Shakkiareenalla järjestetään toimitsijakoulutus lauantaina 13.10. Pyrimme osallistumaan koulutukseen mahdollisimman isolla kokoonpanolla.

5. Aloittelijatoiminta
Aaro Jalas opastaa aloittelijoita kerhoilloissa sopimuksen mukaan. Saatamme myös järjestää aloittelijaturnauksia. Niiden yläseloraja jatkossa on 1300.

21. elokuuta 2012

JSM-turnauksen koko ohjelma

JSM 2012–2013 -turnauksen 3. divisioonan ohjelma julkaistiin tänään. Kuten 2. divisioonassa pelaava ykkösjoukkueemme, myös 3. divisioonassa pelaavat kaksi joukkuettamme pääsivät Helsingin lohkoihin, joten ensi kaudella meillä ei ole lainkaan matkaotteluita – Espoota kauemmaksi.

Kaikki ottelumme pelataan lauantaisin. Kotiottelumme kerhohuoneella alkavat klo 11:30, vierasottelut klo 12:00.

29.9.2012

  • LauttSK – EtVaS 3
  • RikSha – LauttSK 2
  • LauttSK 3 – ESK 3

27.10.2012

  • HSK 3 – LauttSK
  • LauttSK 2 – MatSK 6
  • LauttSK 3 – I-HSK 2

17.11.2012

  • LauttSK – KäpSK 2
  • LauttSK 2 – ESK 2
  • MatSK 4 – LauttSK 3

12.1.2013

  • LauttSK – X
  • X 2 – LauttSK 2
  • LauttSK 3 – EtVaS 4

9.2.2013

  • Me-Ra – LauttSK
  • Int – LauttSK 2
  • LeSi 2 – LauttSK 3

Joukkueidemme vakiokokoonpanot ja ilmoittautumisohjeet otteluihin on kerrottu aiemmassa viestissä.

13. elokuuta 2012

Ilmoittaudu KäpSK-ystävyysotteluun

Käpylän Shakkikerho kutsui Lauttasaaren Shakkikerhon ystävyysotteluun, joka pelataan Taverna Pohjan Akassa, Pohjolankatu 2 (sisäänkäynti kadun puolelta), lauantaina 8.9.2012 klo 14 alkaen.

Joka pöydällä pelataan kaksi peliä kääntövärein. Miettimisaika on 20'+10", joten turnaus kestää noin kaksi tuntia. Pelaamme niin monella pöydällä kuin molemmista kerhoista saadaan pelaajia, toivottavasti vähintään kymmenellä.

LauttSK:n jäsenet, ilmoittautukaa Nimenhuutoon. Meillä on puolustettavana 12 laudalla pelatun ystävyysottelun 2010 niukka voitto 5–4.

9. elokuuta 2012

Lauttasaaren pikapelimestaruus 2012

Seurasaaressa 1.8.2012 pelattuun Lauttasaaren pikapelimestaruusturnaukseen osallistui ennätykselliset 24 pelaajaa. Heidät jaettiin kahteen alkusarjaan, joiden parhaat pääsivät A-loppukilpailuun.

A-loppukilpailun tulokset:

  1. Antti Suominen (6/7)
  2. Pekka Kauppala (5)
  3. Petr Veselý (4)
  4. Eero Patola (3½)
  5. Matti Rantanen (2½)
  6. Tero Lehtinen (2½)
  7. Janne Kauppinen (2½)
  8. Jukka Paukku (2)

B-loppukilpailun kärkitulokset: 1. Mika Niemelä (7/8), 2. Raimo Kohvakka (7). 7 pelaajaa lähti pois heti alkusarjojen jälkeen.

Voittajan kiertopalkinto jäi siis tänä vuonna Lauttasaareen, tosin Käpylän Shakkikerhon pelaajalle.

7. elokuuta 2012

Porin SM-blixtit 4.–5.8.2012

Joukkuepikashakin SM-kisat pelattiin 4.–5.8.2012 taas Porissa, jossa pelattiin viimeksi 2006 ja 1999. Mukana oli 167 nelihenkistä joukkuetta.

Tällä kertaa saimme kokoon vain yhden joukkueen Lauttasaaresta:

  1. Petr Veselý (2123)
  2. Jyrki Heikkinen (2108)
  3. Jukka Paukku (1841)
  4. Janne Kauppinen (1693)

Pelasimme kutakuinkin odotusten mukaisesti. Lauantaina sijoituimme 12:nneksi (pelipisteet 44/92) 24 joukkueen alkulohkossa. Sunnuntaina sijoituimme 15:nneksi (pelipisteet 55½/108) 28 joukkueen 2. sijoitusryhmässä, joten kokonaissijoituksemme oli 71:s.

Petr, Jukka ja Janne

Tulokset ovat Porin Shakinystävien kotisivulla. Ensi kesänä pelataan Turussa.

16. heinäkuuta 2012

Syyscup 2012 alkaa

Lauttasaaren Shakkikerhon kevätcupin loppuottelu Pekka Kauppala – Jukka Paukku pelataan heinäkuussa, mutta syyscup on jo valmis alkamaan.

20 pelaajaa on jaettu 4 alkulohkoon, joiden ottelut pelataan lokakuun loppuun mennessä. Pelaajat sopivat itse, milloin ja missä pelaavat. Lohkojen kaksi parasta jatkaa pudotuspeleihin.

Cupin säännöt ovat entiset, ja kevätcupin hyvien kokemusten – ottelut olivat entistä tasaisempia – jälkeen käytämme edelleen inkrementtiaikoja aikatasoituksissa. Cupin ajantasaiset tulokset ovat tulospalvelussa.

Alkulohko A (selokeskiarvo 1775):

  1. Jyrki Heikkinen (2063)
  2. Tero Lehtinen (1828)
  3. Mika Niemelä (1806)
  4. Arto Heimonen (1626)
  5. Tero Henttonen (1551)

B (1767):

  1. Antti Suominen (2003)
  2. Petri Mäki-Fränti (1886)
  3. Mikko Piippo (1793)
  4. Reijo Rautio (1727)
  5. Janne Kauppinen (1424)

C (1762):

  1. Evgeny Sobenin (1917)
  2. Kauko Kaiju (1939)
  3. Timo Siikonen (1785)
  4. Matti Varjokallio (1772)
  5. Niklas Etzell (1396)

D (1717):

  1. Pentti Wigelius (1916)
  2. Timo Joutsivuo (1907)
  3. Jukka Paukku (1783)
  4. Kimmo Turtiainen (1780)
  5. Pasi Paasonen (1198)

14. heinäkuuta 2012

JSM 2012–2013 -kokoonpanot

Lauttasaaren Shakkikerho pelaa kolmella joukkueella syyskuussa alkavassa JSM 2012–2013 -turnauksessa. Kolmosjoukkueessamme pelaavat eivät tarvitse omaa lisenssiä, koska kerho hankkii joukkuekohtaisen lisenssin, jolla kannustamme uusia ja satunnaisia pelaajia mukaan JSM-otteluihin.

Otteluihin voi ilmoittautua Nimenhuudossa heti kun JSM-kauden ohjelma on julkaistu elokuussa. Nimeämme joukkueiden kokoonpanot kaksi viikkoa ennen ottelua. Varapelaajat nimetään ilmoittautumis-, ei vahvuusjärjestyksessä.

Joukkueidemme vakiokokoonpanot pöytäjärjestyksessä:

LauttSK 1 (selokeskiarvo 2035), 2. divisioona

  1. Per Ertbjerg (2116)
  2. Pekka Kauppala (2105)
  3. Jyrki Heikkinen (2063), kapteeni
  4. Petr Veselý (1950)
  5. Tuomas Pitkänen (1940)

LauttSK 2 (selokeskiarvo 1864), 3. divisioona

  1. Evgeny Sobenin (1917)
  2. Pentti Wigelius (1916)
  3. Timo Joutsivuo (1907)
  4. Mikko Piippo (1793), kapteeni
  5. Timo Siikonen (1785)

LauttSK 3 (selokeskiarvo 1757), 3. divisioona

  1. Jukka Paukku (1783)
  2. Kimmo Turtiainen (1780)
  3. Matti Varjokallio (1772)
  4. Reijo Rautio (1727)
  5. Tommi Laaksovuori (1721)

Varapelaajat:

  1. Leo Hämäläinen (1711)
  2. Seppo Järvinen (1683)
  3. Arto Heimonen (1626)
  4. Riku Koivusalo (1623)
  5. Simo Valkeajärvi (1608)
  6. Kim Paasonen (1606)
  7. Kari Valli (1591)
  8. Tero Henttonen (1551)
  9. Aaro Jalas (1528)
  10. Jonne Koski (1502)
  11. Mikko Laakso (1499)
  12. Ville Liang (1439)
  13. Janne Kauppinen (1424), kapteeni
  14. Niklas Etzell (1396)

2. divisioonan ohjelma on jo julkaistu. Ykkösjoukkueemme pelaa toisessa Helsingin lohkossa, jossa meidät on sijoitettu kolmanneksi HSK 3:n ja X:n jälkeen. Ottelut pelataan lauantaisin:

  • 29.9.2012: LauttSK – EtVaS 3
  • 27.10.2012: HSK 3 – LauttSK
  • 17.11.2012: LauttSK – KäpSK 2
  • 12.1.2013: LauttSK – X
  • 9.2.2013: Me-Ra – LauttSK

12. kesäkuuta 2012

Saunailta 12.6.2012

Järjestimme perinteisen saunaillan Poliisien kesäkodin rantasaunalla Lauttasaaressa yhdessä Rikospoliisien Shakkikerhon kanssa. Ennen pikapeliturnausta pelattu 15 + 15 minuutin ystävyysottelu päättyi RikShan voittoon 3½–1½:

  1. Harri Laakso (2168) – Tuomas Pitkänen (1940) 1–0
  2. Tom Smeds (1838) – Pentti Wigelius (1916) ½–½
  3. Jari Lehvonen (1795) – Jukka Paukku (1783) 1–0
  4. Dennis Pasterstein (1568) – Kim Paasonen (1606) 1–0
  5. Juha Karppila (1481) – Arto Heimonen (1626) 0–1

Pikapeliturnaukseen tuli ennätysmäärä pelaajia: 24. Koska täyskierrosturnaus olisi kestänyt yli neljä tuntia, pelasimme neljässä kuuden hengen alkulohkossa, joiden kaksi parasta pääsi A-loppukilpailuun. Pelejä tuli tavallista vähemmän, muuta vastaavasti jäi enemmän aikaa saunoitteluun.

A-loppukilpailun tulokset:

  1. Petr Veselý (6/7)
  2. Harri Laakso (5½)
  3. Evgeny Sobenin (5)
  4. Tapani Tähkävuori (4)
  5. Pekka Kauppala (3½)
  6. Tuomas Pitkänen (2)
  7. Jari Lehvonen (2)
  8. Kimmo Turtiainen (0)

B-loppukilpailun tulokset:

  1. Jyrki Heikkinen (7/7)
  2. Jukka Paukku (5)
  3. Tommi Laaksovuori (4)
  4. Kauko Kaiju (4)
  5. Tom Smeds (3)
  6. Tero Henttonen (3)
  7. Reijo Rautio (1)
  8. Timo Joutsivuo (1)

C-loppukilpailun tulokset:

  1. Arto Heimonen (6/7)
  2. Tuomo Honkanen (5½)
  3. Kim Paasonen (5)
  4. Janne Kauppinen (4)
  5. Pentti Wigelius (3½)
  6. Juha Karppila (3)
  7. Dennis Pasterstein (½)
  8. Aaro Jalas (½)

2. kesäkuuta 2012

Viistokombi

Valkean siirto. Miten hyödynnetään mustan siirto g6, joka heikensi kuningasasemaa?

Ratkaisu

23.Le6!

Myös 23.Lxg6! fxg6 24.De6+ Kf8 25.f5 on valkean selvin eduin.

23...b4

Kaikki jatkot ovat valkean selvin eduin: 23...h5 24.f5! ja 23...fxe6 24.Dxe6+ sekä Rybkan suositus 23...Dxd4+.

24.Lxf7+ Kxf7 25.Dxh7+ Ke8 26.Tfe1 1-0, Jyrki Heikkinen – Hannu Ojanen, 2003.

12. toukokuuta 2012

Garde pudotti cupissa LauttSK:n

Emme päässeet joukkueiden Suomen cupissa 8 parhaan joukkoon, kun Shakkiareenalla 12.5.2012 pelattu ottelu Shakkikerho Garde – Lauttasaaren Shakkikerho päättyi 3–1:

  1. KvM Mikael Nouro (2331) – Pekka Kauppala (2099) ½–½
  2. FM Jan Ristoja (2278) – Per Ertbjerg (2111) ½–½
  3. Tommy Ilmoni (2108) – Jyrki Heikkinen (2051) 0–1
  4. Thomas Sandvik (2046) – Mikko Piippo (1799) 1–0
  5. Ari-Pekka Tingander (2044) – Matti Varjokallio (1778) 1–0
  6. Ville Länsimäki (2021) – Jukka Paukku (1772) ½–½
  7. Teemu Miettinen (1965) – Kimmo Turtiainen (1771) ½–½
  8. Ingo Aumüller (1935) – Aaro Jalas (1538) 1–0

Tappio oli odotettu, koska Gardella oli vahvempi pelaaja joka pöydällä. Joukkueemme kuitenkin ylitti odotustuloksen 1,8 selvästi kokonaistuloksella 3/8.

Pelissä Heikkinen–Ilmoni musta ajautui nopeasti häviöasemaan, koska ei saanut kehitettyä daamisivustan upseereita valkean kiusallisen e6-sotilaan takia:

17...Tf8

Mustan alkuperäinen suunnitelma 17...Lxc3?? 18.bxc3 Dxd5+ ei toimi, koska valkea tekisi 4 siirron matin jatkossa 18.Le5+! Lxe5 19.Tf7+.

18.Dh4

Jäi näkemättä 18.Lxh6+! Kxh6 19.Dh4+ Kg7 20.Rg5 voittaen.

18...Txf4 19.Txf4 Lf6

20.Dg3

Suoraviivainen 20.Txf6! exf6 21.Rf4 voittaisi nopeasti: uhkaukset 22.Tg1 ja 22.Rh5+ ratkaisevat.

20...b5 21.Tg1 g5 22.Tf5 Kh7 23.Rxg5+ hxg5 24.Txg5 Lxg5 25.Dxg5 Df8 1-0

9. toukokuuta 2012

Hallituksen kokous 9.5.2012

Kerhohuoneella pidetyn hallituksen kokouksen 9.5.2012 aiheena oli seloturnauksen yhteenveto. Paikalla olivat Jyrki Heikkinen, Matti Varjokallio, Mikko Piippo, Tommi Laaksovuori, Jukka Paukku, Aaro Jalas.

Tasaselojärjestelmään liittyvät päätökset:

  • Järjestämme seuraavankin seloturnauksemme tasaselojärjestelmällä, koska haluamme tukea tasaväkisiä pelejä ja pelaajatkin näyttävät pitävän siitä (taas tuli osallistujaennätys).
  • Alamme harjoitella tasaselo-ohjelman käyttöä, esimerkiksi nopean shakin turnauksissa kerhohuoneella.
  • Alamme selvittää, miten tasaselo-ohjelma on toteutettu. Tarkoitus on dokumentoida yksityiskohtaisesti sen toiminta (varsinkin paritusalgoritmi) ja selvittää, kuka haluaisi ja ehtisi kehittää ohjelmaa edelleen (kirjoittaa sen tarvittaessa uusiksi eri alustalle). Jyrki ottaa yhteyttä Erkki Latvioon ja pyytää ohjelman lähdekoodia. Matti ja Mikko ovat mukana selvitystyössä.

Muut päätökset:

  • Seuraavassa seloturnauksessa käytämme omaa kannettavaa tietokonetta (ja mahdollisesti myös tulostinta), koska Shakkiareenan tietokoneen kanssa oli paljon ongelmia, jotka venyttivät turnauksen kestoa: kone oli hidas, tulostin oli eri huoneessa.
  • Pyrimme järjestämään seuraavan seloturnauksen täysin omin voimin. Jukka Paukku on tällä hetkellä kerhon ainut shakkituomari.
  • Järjestämme shakkitoimitsijakoulutuksen viimeistään vuonna 2013, jolloin kerhomme kuuden shakkitoimitsijan pätevyys loppuu.
  • Julkaisemme seloturnauksemme erikoismääräykset ilmoittautumisen yhteydessä. Niissä pitää mainita ainakin, miten sijat vertaillaan ja jaetaanko palkintorahoja samaan pisteeseen päätyneiden kesken.
  • Keräämme palautetta tämän vuoden turnaukseen osallistuneilta. Jyrki lähettää kyselyn sähköpostitse.

30. huhtikuuta 2012

HSL:n joukkuevartit, D -ryhmä

Saimme HSL:n perinteisiin vartteihin jalkeille myös kolmosjoukkueen, joka pelasi omat pelinsä Shakkiareenalla torstaina 26.4.2012 D -ryhmässä. Tähän ryhmään osallistui lopulta yhteensä vain neljä joukkuetta, mitkä pelasivat keskenään kaksinkertaisen sarjan eli yhteensä tuli pelattavaksi kuusi peliä.

Onnistuimme voittamaan kahdesti Intellektin joukkueen, mutta kärsimme puolestamme joukkuetappiot kahdesti Järvenpään Shakkikerholle ja ESK neloselle. Näin sijoituimme lopulta kolmanneksi ja säilytimme paikkamme D -ryhmässä. Sekä JärvSK 1 että ESK 4 nousivat C -ryhmään.

Henkilökohtaisesti joukkueestamme saavutti parhaan tuloksen Mikko Laakso neljännellä pöydällä (4½/6, ei häviöitä). Myös ensikertalaisemme Niklas Etzell saavutti erinomaisen tuloksen viimeisellä pöydällä: 4/6.

Ohessa vielä lopulliset tulokset sekä LauttSK kolmosen pöytäkohtaiset tulokset:

1. JärvSK 1: 12 joukkuepistettä ja 28½ pelipistettä
2. ESK 4: 7 joukkuepistettä ja 17½ pelipistettä
3. LauttSK 3: 4 joukkuepistettä ja 15½ pelipistettä
4. Intellekt: 1 joukkuepiste ja 10½ pelipistettä

LauttSK 3:

1. pöytä: Leo Hämäläinen 2/6
2. pöytä: Arto Heimonen ½/6
3. pöytä: Aaro Jalas 1/6
4. pöytä: Mikko Laakso 4½/6
5. pöytä: Janne Kauppinen 3½/6
6. pöytä: Niklas Etzell 4/6

28. huhtikuuta 2012

Seloturnausraportti 28.4.2012

Järjestimme jokakeväisen nopean shakin seloturnauksen; perinne alkoi vuonna 2008. Pelipaikka oli uusi Shakkiareena, mutta muuten pelimuoto oli vanha: inkrementtiaika 20'+10", 6 kierrosta, parit tasaselojärjestelmällä. Taas rikottiin ennätyksiä: pelaajia tuli 46, joista 9 LauttSK:n jäsentä.

Turnauksen palkitut:

  • A-ryhmä: 1. Arto Elomaa (JärvSK) 4½/6, 2. Daniel Ebeling (MatSK) 4½
  • B-ryhmä: 1. Teemu Virtanen (NurmSK) 4
  • C-ryhmä: 1. Olli Marttila (KäpSK) 4
  • D-ryhmä: 1. Juhani Halonen (HSK) 5
  • Suorituspalkinnot: 1. Kasper Kivimäki, 2. Tapio Louhi (TuTS)

Täydelliset tulokset ovat Erkki Latvion tasaselosivuilla.

27. huhtikuuta 2012

LauttSK 2 säilyy HSL-joukkuevarttien B-ryhmässä

Jouduimme yllättäen pelaamaan vajaamiehityksellä, koska yksi pelaajistamme ei päässyt paikalle. Kovalla taistelutahdolla ja hyvällä pelillä, onnistuimme kuitenkin saamaan joukkueemme sijalle 6/8 ja näin ollen turvaan putoamisvaaralta. 
Olen merkinnyt kokonais pelimääräksemme 6, koska meidät tuomittiin hävinneeksi ensimmäisellä kierroksella, väärän pöytäjärjestyksen johdosta. Onneksi ensimmäinen vastustajamme oli LauttSK 1.
Mainittavaa lienee vielä Kimmon tulos. Hän voitti myös ensimmäisen kierroksen pelinsä, joten ilman ks. tuomiota hänen lopputuloksensa olisi ollut 6½/7, joka on sama kuin Jyrkillä, samalla pöydällä!


Pöytäkohtaiset tuloksemme (16½/42): 1. Jukka Paukku  (½/6), 2. Matti Varjokallio (2½), 3. Kimmo Turtiainen (5½), 4. Reijo Rautio (2½), 5. Tommi Laaksovuori (5½), 6. Timo Siikonen (wo).


kuvaaja Toivo Pudas

22. huhtikuuta 2012

LauttSK jatkaa joukkueiden Suomen cupissa

21.4.2012 pelattu joukkueiden Suomen cupin 2. kierroksen ottelu Lauttasaaren Shakkikerho – Espoon Shakkikerho päättyi 2–2. Etenimme seuraavalle kierrokselle 16 parhaan joukkoon, koska voitimme ylemmillä pöydillä:

  1. Pekka Kauppala (2103) – Teemu Pudas (2339) 0–1
  2. Per Ertbjerg (2103) – Aki Korhonen (2041) 1–0
  3. Jyrki Heikkinen (2049) – Pasi Korhonen (2095) ½–½
  4. Mikko Piippo (1790) – Timo Munukka (1976) ½–½
  5. Matti Varjokallio (1756) – Mika Borenius (1978) 1–0
  6. Kimmo Turtiainen (1746) – Timo Mähönen (2008) ½–½
  7. Tommi Laaksovuori (1709) – Esa Auvinen (1952) ½–½
  8. Arto Heimonen (1631) – Jarmo Pystynen (1977) 0–1

ESK:n pöydät 3–1

ESK:n pöydät 6–5, takana 8–7

Taas tuli todistettua, että pelejä ei ratkaista vahvuusluvuilla: kakkospöytää lukuun ottamatta olimme selvästi altavastaajia paperilla. Viime JSM-kauden parhaat pistemiehemme Per (5/5) ja Matti (2½/3) olivat taas ratkaisijoita. Seuraavalla selolistalla Per nousee Pekan ohi LauttSK:n ykköspelaajaksi.

Kun Per voitti pelinsä, siirryimme johtoon 2–1 ja jäljellä oli enää Pekan, Mikon ja Tommin pelit. Koska Mikolla ja Tommilla oli asemat, joita "ei voi hävitä", aloimme jo odotella otteluvoittoa.

Ykköspöydän villin pelin Pudas–Kauppala lopputuloksella ei siis näyttänyt olevan enää merkitystä ottelun tuloksen kannalta. Pelin aikapulavaiheessa päädyttiin seuraavaan asemaan siirron 31.Td8-d2 jälkeen:

32.Txc7+! Kf8?? 33.Qf3+ matein (1-0). Ei myöskään käynyt 32...Dxc7?? 33.Dxe6+ siirron matein, mutta jatkossa 32...Kd8 33.Tec3 Th2+ 34.Kg4 Tb4 35.Tc8+ Ke7 36.T3c7+ Kd6 37.Tc6+ Ke7 38.T6c7+ valkean olisi tyydyttävä tasapeliin.

Pelit ovat kerhon PGN-arkistossa. Seuraavalla kierroksella 12.5. tullee vastaan jokin SM-liigajoukkue...

20. huhtikuuta 2012

LauttSK 1 nousi HSL-joukkuevarttien A-ryhmään

Kerhomme ykkös- ja kakkosjoukkue pelasi Helsingin Shakkiliiton joukkuevarttien B-ryhmässä Shakkiareenalla 19.4.2012.

LauttSK 1 tuli toiseksi ja nousi A-ryhmään, josta putosimme vuosi sitten. Voitimme viisi ottelua ja hävisimme kaksi, muun muassa ryhmän voittajalle EtVaS 2:lle.

Pöytäkohtaiset tuloksemme (28½/42): 1. Pekka Kauppala (4½/7), 2. Per Ertbjerg (4), 3. Jyrki Heikkinen (6½), 4. Tuomas Pitkänen (4½), 5. Petr Veselý (3), 6. Mikko Piippo (6).

5-henkisenä pelannut LauttSK 2 tuli 6:nneksi ja säilyi B-ryhmässä. LauttSK 3 pelaa D-ryhmässä 26.4.2012.

10. huhtikuuta 2012

Kutsu seloturnaukseen la 28.4.2012

Tervetuloa Lauttasaaren Shakkikerhon järjestämään nopean shakin seloturnaukseen lauantaina 28.4.2012. Pelipaikka on Shakkiareena, Hiomotie 10, Helsinki.

Turnausmuoto

Miettimisaika on 20 minuuttia + 10 sekunnin inkrementti siirrosta. Turnauksessa pelataan 6 kierrosta. Parit muodostetaan tasaselojärjestelmällä.

Palkinnot jaetaan alkuselojen mukaan muodostetuissa 10–15 pelaajan ryhmissä. Ryhmäpalkintojen lisäksi jaetaan pari suorituspalkintoa odotustuloksensa eniten ylittäneille.

Turnauksen aikataulu

  • Osallistumisen varmistus pelipaikalla klo 9:45–10:15.
  • 1. kierros klo 10:30.
  • Tunnin ruokatauko 3. kierroksen jälkeen noin klo 13:30.
  • Palkinnot jaetaan heti viimeisen kierroksen jälkeen noin klo 17:30.

Osallistuminen

Osallistumismaksu 15 euroa, 9 euroa nuorilta (syntyneet 1992–), maksetaan pelipaikalla. Lauttasaaren Shakkikerhon jäsenmaksun 2012 maksaneille osallistumismaksu on 10 euroa, nuorilta 6 euroa.

Turnaus on selokelpoinen, joten osallistujalla on oltava voimassa oleva pelaajalisenssi, paitsi jos hän

  • on pelannut alle 11 selopeliä,
  • on ulkomaalainen eikä ole minkään suomalaisen shakkikerhon jäsen tai
  • on ollut ilman henkilökohtaista lisenssiä 3 edellistä vuotta.

Ilmoittautuminen

Ilmoittaudu sähköisellä lomakkeella viimeistään 25.4., jotta osaamme arvioida pelaajien määrän. Myös jälki-ilmoittautuminen pelipaikalla riittää.

23. maaliskuuta 2012

PlayOK


Ajattelin tehdä tänne lyhyet esittelyt muutamasta sivustosta, joissa voi pelata shakkia. Olen valinnut sivustoja, joista todella pidän, mutta jotka eivät ehkä ole niin tunnettuja, kuin esimerkiksi Icc tai Fics. Yritän tuoda esille joitakin hyviä puolia ja myös parannettavaa sivustoissa. Parhaan kuvan saat kuitenkin itse kokeilemalla!

PlayOK entinen Kurnik. Tämä erinomainen sivusto on ollut olemassa jo pitkään, mutta on ehkä jäänyt hieman näyttävämpien sivustojen varjoon. Kyseessä on puolalainen sivusto, joka itäeurooppalaiseen tapaan omaa erittäin vahvan pelaajakannan. Tämä näkyy vahvuusluvuissa. Mestaripelaajienkin vahvuusluvut sivostolla ovat vain noin 2000. Suosituimmat peliajat sivustolla ovat 3+3, 5+5, 10+10 ja 15+15 min. Tosin pikapelejä on hieman enemmän. Tämä oli ensimmäinen sivusto, jolla pelasin shakkia. Ehdin pelata täällä muutaman vuoden ennen kerhoon liittymistä ja se helpotti varmasti kynnystä tulla kerholle.

Hyvää:
-vahva pelaajakanta.
-vaatii koneelta ja yhteydeltä erittäin vähän.
-täysin ilmainen
-helppo ja nopea rekisteröityä, ei tarvitse edes sähköpostia.
-vaikkakin hieman karu niin kuintenkin selkeä ulkoasu.
-sisältää myös turnauksia
-sisältää myös muita klassikkopelejä.
-tallentaa kaikki pelit, vastustajat, tulokset ja sijoitukset myöhempää tarkastelua varten.

Huonoa:
-ei automaatti paritusta, sopivan pelin löyminen voi joskus viedä pitempään.
-niin helppo rekisteröityä, että vahvuusluvut eivät läheskään aina pidä paikkaansa
-muihin verrattuna karu ulkoasu, laudan tyyliä ja värejä ei voi muuttaa.
-ei 1+1 min mahdollisuutta
-ei yhteisöllisyyttä ja harvoin pääsee juttelemaan kenenkään kanssa

Ehdottomasti kokeilun arvoinen paikka!
Osoite on siis www.playok.com.

17. maaliskuuta 2012

Lauttasaaren mestaruus 2012

Vuodesta 1998 lähtien pelattu Lauttasaaren mestaruusturnaus (LM) uudistuu tänä vuonna. Yhden ryhmän sijasta pelaajat on jaettu vahvuuslukujen mukaisesti kolmeen ryhmään, joissa jokaisessa pelataan täyskierrosturnaus. Koska pelaajia tuli 18, jokaisessa ryhmässä pelataan 5 kierrosta.

Varsinaiset pelipäivät ovat torstaisin, jolloin pelataan Piratin kabinetissa: 22.3., 14.4. (poikkeuksellisesti kerhohuoneella lauantaina), 24.5., 23.8., 20.9.

Miettimisaika on sama kuin parina viime vuonna: 70 min. 40 siirtoon + 20 min. loppupeliin + 30 s inkrementti jokaisesta siirrosta.

Turnauskäytännöt ovat vanhat tutut:

  • Pelaajat ilmoittautuvat jokaiselle kierrokselle Nimenhuudossa. Jos pelipäivä ei käy, pelipari sopii keskenään hyvissä ajoin, missä ja milloin pelaa pelinsä.
  • Kierrosten parit ja tulokset ovat kerhon tulospalvelussa.
  • Turnauksen pelit kerätään kerhon PGN-peliarkistoon.

A-lohko:

  1. Jyrki Heikkinen (2049)
  2. Kauko Kaiju (1939)
  3. Eero Patola (1935)
  4. Evgeny Sobenin (1917)
  5. Timo Joutsivuo (1907)
  6. Tero Lehtinen (1846)

B-lohko:

  1. Mikko Piippo (1790)
  2. Timo Siikonen (1785)
  3. Mika Niemelä (1776)
  4. Jukka Paukku (1764)
  5. Kimmo Turtiainen (1746)
  6. Reijo Rautio (1727)

C-lohko:

  1. Arto Heimonen (1631)
  2. Simo Valkeajärvi (1608)
  3. Kim Paasonen (1606)
  4. Aaro Jalas (1598)
  5. Jonne Koski (1502)
  6. Janne Kauppinen (1440)

9. maaliskuuta 2012

Back-rank weaknesses

How could White win?

Solution

26.Bxb6 Qxb6 27.c7! and Black is lost: 27...Na6 28.Rc6 and White wins a piece or 27...Rxc7 28.Qxd5! and White wins even more because of the back-rank mate threat.

The game, however, continued 26.Be5 and White had only a slight advantage (0-1 in 44, Ari Ranta, Meri-Ratsut – Petr Veselý, LauttSK 2, JSM 11.2.2012).

6. maaliskuuta 2012

LauttSK 3 - LeSi 1 11.2.2012

Kolmosjoukkueemme päätti kautensa lauantaina 11. helmikuuta pelatussa kotiottelussa Leppävaaran Sisun ykkösjoukkuetta vastaan. Etukäteen oli tiedossa, että olisimme altavastaajia ainakin kahdella ensimmäisellä pöydällä, ja lopuillakin pöydillä vastustajien vahvuus oli yli 1700 selopistettä. Taistelimme kuitenkin hyvin ja urhoollisesti, vaikka lopputulos olikin meille lopulta tappiollinen 1-4.

Parhaasta suorituksesta vastasi kolmospöydällä Arto, joka onnistui voittamaan Leppävaaran Sisun kapteenin Heikki Pulkkisen. Ensimmäisenä päättyi Reijon peli ykköspöydällä tappioon, mutta vastassa oli rutinoitunut Antero Alhava. Seuraavaksi päättyi kakkospöydällä "jokeripelaajamme" Simon peli Raimo Kohvakkaa vastaan terävien ja mielenkiintoisten vaiheiden jälkeen myöskin valitettavasti tappioon. Nelospöydällä Ville taisteli pitkään vähintäänkin tasapelistä, mutta lopulta tämäkin peli kääntyi ratsuloppupelissä meidän tappioksemme. Oma pelini viitospöydällä sisälsi myös monenlaisia vaiheita johdettuani keskipelissä terävässä asemassa jo kahdella sotilaalla, mutta loppupelissä jouduin kuitenkin ahtaampaan asemaan, ja peli kääntyi tappioksi.

Ohessa vielä pöytäkohtaiset tulokset ottelusta LauttSK 3 - LeSi 1:

1. Reijo Rautio (m) - Antero Alhava 0-1
2. Simo Valkeajärvi (v) - Raimo Kohvakka 0-1
3. Arto Heimonen (m) - Heikki Pulkkinen 1-0
4. Ville Liang (v) - Pavel Hyrri 0-1
5. Janne Kauppinen (m) - Tauno Miettinen 0-1

Sarjataulukossa sijoituimme lopulta neljänneksi neljällä joukkuepisteellä, mitkä tulivat jo kahdelta ensimmäiseltä kierrokselta. Jopa lohkovoitto näytti jossakin vaiheessa mahdolliselta, mutta loppukierrokset eivät enää menneet aivan yhtä hyvin.
Kokonaisuutena menestystämme voidaan kuitenkin mielestäni pitää vähintäänkin kohtuullisena verrattain kovatasoisessa lohkossa.

4. maaliskuuta 2012

Bobby Fischer Against the World

Dokumenttielokuva Bobby Fischer Against the World (2011) yrittää selvittää syitä Fischerin psyykkisiin ongelmiin. Kiinnostavin se on silti elämäkertana, joka luonnollisesti keskittyy MM-otteluun.

Olen lukenut Fischeristä paljon vuosien varrella, mutta en ollut nähnyt hänen haastattelujaan, joista elokuvassa oli useita kiinnostavia pätkiä: ensimmäisen USAn mestaruuden jälkeen 1958 (15-vuotiaana), ennen MM-ottelua 1972, ennen Spasski-uusintaottelua 1992 sekä Islantiin muuton jälkeen 2005. Haastatteluja on myös YouTubessa, esimerkiksi Dick Cavett Show 1971.

Koska Fischer oli vähällä kieltäytyä MM-ottelusta, kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Henry Kissinger soitti hänelle ja houkutteli lähtemään Islantiin. Ennen lähtöään Fischer sanoi: "Minusta tuntuu, että tämän maan maine on pelissä."

Amerikkalainen aikoi kukistaa Neuvostoliiton pitkään jatkuneen shakkivallan – MM-ottelusta tehtiin tietysti kylmän sodan symboli. MM-ottelun näkyvyys oli valtava: pelejä näytettiin suorana muun muassa Manhattanin Times Squarella.

Fischer sanoi: "En usko psykologiaan. Uskon hyviin siirtoihin." MM-ottelu oli kuitenkin psykologista sotaa. Kun Fischer viivyteltyään lopulta saapui Islantiin, hän kieltäytyi pelaamasta 2. peliä ja sai sitten siirrettyä pelit kameroiden edestä takahuoneeseen.

"On pahempaakin kuin shakkipakkomielle", psykiatri oli sanonut Fischerin äidille, joka vuorostaan neuvoi poikaansa: "Pelaa shakkia. Kun se on ohitse, voit aloittaa elämäsi ja tehdä jotain tärkeää." Maailmanmestaruuden jälkeen Fischer ei kuitenkaan enää tiennyt, mitä halusi tehdä elämällään.

"Haluan uskoa, että shakki ei ollut syynä Fischerin vainoharhaiseen psykoosiin, mutta ehkä se olikin", yksi haastateltu shakkimestari kommentoi. Vähän ennen kuolemaansa Fischer sanoi: "En pidä itseäni shakkinerona vaan ennemminkin nerona, joka pelaa shakkia."

23. helmikuuta 2012

Anand vs Topalov - Game #4: 2010 World Chess Championship

Learning chess

Here is a good youtube channel where you can find entertaining blitz games but also a lot of chess lessons by a strong national master from USA. These have been a great help for me in gaining more positional understanding to my chess. Hope you get something out of these too!

22. helmikuuta 2012

Hallituksen kokouksen 22.2.2012 pöytäkirja

Kokous pidettiin ravintola Casa Maressa 22.2.2012 klo 17:00. Paikalla olivat Jyrki Heikkinen, Janne Kauppinen, Mikko Piippo, Tommi Laaksovuori, Jukka Paukku ja Aaro Jalas. Poissa oli Matti Varjokallio.

1. Hallitustehtävien jako

Janne Kauppinen varapuheenjohtaja, Mikko Piippo rahastonhoitaja, Matti Varjokallio sihteeri.

Muut tehtävät: Tommi Laaksovuori kerhoisäntä, Jukka Paukku kerhon turnausten toimitsijoiden opastaja.

2. Tapahtumakalenterin täydentäminen

Lisättiin tapahtumakalenteriin Lauttasaaren mestaruusturnauksen (LM) ja Fischerandom-turnauksien päivämäärät.

LM-turnaus pelataan kolmessa lohkossa täyskierrosturnauksena. Alimpien lohkojen (B ja C) voittajat nousevat seuraavaksi vuodeksi ylempään lohkoon. Uusi pelipaikka on ravintola Bar '52:n kabinetti.

3. Talous

Maksamme Suomen Shakkiliiton ja Helsingin Shakkiliiton jäsenmaksun 24 jäsenestä.

New in Chess -lehden jatkotilausta harkitaan myöhemmin tänä vuonna, jos emme löydä vaihtoehtoista verkkojulkaisua.

4. Muut asiat

Sovitut tehtävät:

  1. Bar '52:n kabinetin varaus LM-turnaukseen (Janne).
  2. Harjoitusturnauksen järjestäminen keväällä (Jyrki).
  3. Tapahtumakalenteri Google-kalenteriin (Jyrki).
  4. Ystävyysottelu Meri-Ratsujen kanssa (Mikko).
  5. Jäsenille käyttöoikeus Internetin shakkilehteen (Mikko).
  6. Turnauksen järjestämisen opastus kerholla (Jukka).
  7. Tutustumistilaisuus shakkiin ulkomaalaisille (Tommi).

16. helmikuuta 2012

Vuosikokous 15.2.2012

1. Kokouksen avaus
Avattiin kokous klo 15.2.2012 klo 18.00 Lauttasaaren kirkon kerhotilassa. Paikalla aloitushetkellä olivat Jyrki Heikkinen, Aaro Jalas, Janne Kauppinen, Jukka Paukku, Mikko Piippo, Reijo Rautio ja Matti Varjokallio

2. Kokouksen toimihenkilöiden valinta
Valittiin kokouksen puheenjohtajaksi Jyrki Heikkinen ja sihteeriksi Matti Varjokallio. Valittiin pöytäkirjantarkastajiksi ja ääntenlaskijoiksi Jukka Paukku ja Mikko Piippo.

3. Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
Kokouksesta oli ilmoitettu kaksi viikkoa aiemmin kerhon blogissa ja sähköpostitse. Todettiin kokous lailliseksi ja päätösvaltaiseksi.

4. Esityslistan hyväksyminen
Hyväksyttiin esityslista tässä esitetyssä muodossa.

5. Toimintakertomuksen, tilinpäätöksen sekä tilintarkastajan antaman lausunnon esittely
Jyrki Heikkinen kävi läpi viime vuoden toimintakertomuksen pääkohdat. Aaro Jalas esitteli viime vuoden tilinpäätöksen. Aaro Jalas esitteli tilintarkastaja Simo Valkeajärven laatiman lausunnon, jossa puollettiin tilinpäätöksen vahvistamista ja vastuuvapauden myöntämistä.

6. Tilinpäätöksen vahvistaminen ja vastuuvapauden myöntäminen
Vahvistettiin tilinpäätös ja myönnettiin hallitukselle vastuuvapaus.

7. Toimintasuunnitelman ja talousarvion hyväksyminen sekä jäsenmaksusta päättäminen
Jyrki Heikkinen esitteli toimintasuunnitelman. Aaro Jalas esitteli talousarvion. Hallitus esitti jäsenmaksuksi 20 euroa, paitsi nuorille jäsenille eli vuoden aikana enintään 20-vuotiaalle 10 euroa. Lisäksi loppuvuodesta eli 1.7 alkaen kerhoon liittyville esitettiin 50% alennusta hinnasta.
Hyväksyttiin toimintasuunnitelma, talousarvio ja jäsenmaksut esityksen mukaisesti.

8. Kerhon puheenjohtajan ja hallituksen jäsenten (4-6) valinta
Valittiin puheenjohtajaksi Jyrki Heikkinen.
Valittiin hallitukseen Janne Kauppinen, Tommi Laaksovuori, Jukka Paukku, Mikko Piippo ja Matti Varjokallio. Lisäksi valittiin hallitukseen varajäseneksi Aaro Jalas.

9. Tilintarkastajan ja varatilintarkastajan valinta
Valittiin tilintarkastajaksi Simo Valkeajärvi ja varatilintarkastajaksi Timo Siikonen

10. Muut esille tulevat asiat

Seloturnauksemme järjestetään tänä vuonna osana tasaseloturnausten sarjaa.

11. Kokouksen päättäminen
Päätettiin kokous 18.35

12. helmikuuta 2012

JSM: LauttSK 1 – KirkSK 1

JSM-turnauksen 2. divisioonan viimeisen kierroksen 11.2.2012 ottelu Lauttasaaren Shakkikerho – Kirkkonummen Shakkikerho päättyi 4–1:

1. Pekka Kauppala (2104) – Klas Sandholm (2126) 1–0
2. Jyrki Heikkinen (2062) – Matti Grönroos (1959) 0–1
3. Per Ertbjerg (2077) – Jari Lehtiranta (1810) 1–0
4. Evgeny Sobenin (1909) – Eero Ahokas (1718) 1–0
5. Jukka Paukku (1760) – Reino Karppinen (1421) 1–0


Pöydät 3–5, vasemmalla Jukka ja Per, seisomassa Evgeny

HSK 3 voitti odotetusti viimeisen ottelunsa ja samalla lohkomme, jossa me sijoituimme toiseksi. Taistelumme noususta 1. divisioonaan jatkuu taas ensi kaudella.

Kauden parhaat lauttasaarelaiset pistenikkarit olivat uudet vahvistuksemme Per Ertbjerg (5/5!) ja Petr Veselý (3½/4). Häviöttä pelasivat myös Jukka Paukku ja Matti Varjokallio (2½/3).

Täydelliset tulokset ovat JSM-turnauksen sivuilla ja lähes kaikki pelimme kerhon PGN-arkistossa.

10. helmikuuta 2012

Cup-finaali Suominen–Veselý

Lauttasaaren Shakkikerhon syyscupin loppuottelu 18.1.2012 ratkesi 4. pelissä, joka pelattiin ajoin 12 + 15 minuuttia ja jossa musta olisi tarvinnut voiton jatkaakseen ottelua 5. peliin.

Antti Suominen – Petr Veselý

1.e4 d5 2.exd5 Rf6 3.d4 Rxd5 4.c4 Rb6 5.Rc3 c6 6.Le3 g6 7.Dd2 Lg7 8.O-O-O h5 9.Rf3 Lg4 10.Le2 Lxf3 11.gxf3 e6 12.The1 Dh4 13.d5

Valkea on kehittänyt kaikki upseerinsa, joten keskustan avaaminen on hyvä suunnitelma.

13...Rxc4?? 14.Lxc4

Tehokkaampi on 14.dxc6! Rxc6 (14...Rxd2?? 15.cxb7 ja valkea saa uuden daamin) 15.Dd7+ Kf8 16.Dxb7 valkean ratkaisevin eduin.

14...Dxc4 15.dxe6 O-O 16.exf7+

Parempi on 16.e7! Te8 17.Dd8 Rd7 18.Txd7! ±.

16...Dxf7 17.Lh6 Ra6 18.Lxg7 Kxg7 19.Kb1?!

Valkea tarjoaa hieman kyseenalaisesti kahden sotilaan uhrausta, vaikka mustan heikko kuningasasema onkin hyvä hyökkäyskohde. Parempi olisi 19.Re4, houkutuksena 19...Dxf3?? 20.Rg5 valkean voitoin.

19...Dxf3 20.Tg1 Dxf2 21.Dd3 Df5

22.Re4?

Daamienvaihto ei houkuttele, mutta objektiivisesti paras olisi 22.Dxf5 Txf5 23.Td6 g5 24.Td7+ mustan pienin eduin.

22...Tad8 23.Dc3+ Kh6 24.De3+ Kh7 25.Ka1

25...Tde8??

25...Txd1+ 26.Txd1 Rb4 olisi mustan selvin eduin.

26.Rg5+

Houdini löytää paremman, mutta ihmissilmään liian monimutkaisen jatkon 26.Rf6+! Dxf6 27.Td7+ Kg8 28.Dh6 Df1+ 29.Td1 Dxd1+ 30.Txd1 Tf6 31.a3 Rc5 valkean pienin eduin.

26...Kh6??

Musta tarjoaa valkealle voittoa. Piti pelata 26...Kg7.

27.Dc1?

27.Rf7+ Kg7 28.Dh6+ Kxf7 29.Dh7+ Kf6 30.Tdf1 valkean voitoin.

27...Kg7 28.Dc3+

28...Df6??

28...Tf6 olisi vain valkean pienin eduin.

29.Td7+ Kg8 30.Dc4+ Kh8 31.Th7X 1-0

1. helmikuuta 2012

Kutsu vuosikokoukseen 15.2.2012

Vanhat ja uudet jäsenet, tervetuloa Lauttasaaren Shakkikerhon sääntömääräiseen vuosikokoukseen kerhohuoneelle keskiviikkona 15.2.2012 klo 18:00.

Esityslistan mukaisesti

  • vahvistetaan viime vuoden tilinpäätös,
  • hyväksytään tämän vuoden toimintasuunnitelma ja talousarvio sekä
  • valitaan kerholle puheenjohtaja ja hallitus.

Kokouksen jälkeen on pikapeliturnaus klo 18:45 alkaen.

31. tammikuuta 2012

VihdSK - LauttSK 3 14.1.2012

Kolmosjoukkueemme joutui matkustamaan vierasotteluun aina Nummelaan asti pelaamaan Vihdin Shakkikerhoa vastaan JSM -liigan neljännellä kierroksella 14.1.2012.
Pääsimme paikalle kätevästi Reijo Raution autolla, ja pelipaikkakin löytyi lopulta kohtuullisen helposti puhelimessa saamieni ohjeiden perusteella.

Etukäteen oli tiedossa, että Vihdin joukkueen kaksi ensimmäistä pöytää olisivat todella vahvoja, mutta sen jälkeen olisi tasaisempaa, joten kaikki oli avoinna ottelun kokonaistuloksen kannalta.

Ensimmäisenä päättyi Tommin peli kakkospöydällä, kun hänen vastustajansa suostui tasapeliin Tommin ehdotuksesta vain 15 siirron pelin jälkeen aika dynaamisen näköisessä asemassa. Tämä oli meille hyvä alku, varsinkin kun vastustajan selovahvuus oli yli 1900 pisteen. Valitettavasti jatko ei sujunut enää yhtä hyvin, vaan ottelu kääntyi lopulta meille tappiolliseksi 0-3 -lukemin. Artolla oli lupaavan näköinen asema pitkään, mutta lopulta hänen etunsa kuivui tasapeliksi nelospöydällä. Myös minulla oli pelissäni pitkään selvä etu, mutta harmillisesti sorruin laskuvirheeseen, mikä käänsi asemani muutamassa siirrossa hävityksi loppupeliksi. Myös Reijon peli ykköspöydällä ja Karin peli kolmospöydällä kääntyivät lopulta ennakolta vahvempien vastustajien eduksi.

Ohessa vielä pöytäkohtaiset tulokset ottelusta VihdSK - LauttSK 3:

1. Veikko Kohonen - Reijo Rautio (v) 1-0
2. Antti Tuokko - Tommi Laaksovuori (m) ½-½
3. Henrik Häkkinen - Kari Valli (v) 1-0
4. Lauri Aikio - Arto Heimonen (m) ½-½
5. Harri Manns - Janne Kauppinen (v) 1-0

Neljän pelatun kierroksen jälkeen kolmosjoukkueellamme on nyt koossa kaksi voittoa ja kaksi tappiota, ja tilanne lohkossamme on varsin tasainen sen takia, että joukkueet ovat pelanneet keskenään aika lailla ristiin.

29. tammikuuta 2012

Taloudellisuutta

Mustalla olisi selvä etu jatkossa 31...Txc2, mutta mielessä alkoi välkkyä mattikuvio ja peli jatkui 31...Lf3 32.Dxb6 Rd5 33.Dxc5+?

Kiusallinen 33.Dh6+ olisi saattanut johtaa tasapeliin.

33...Kf7 34.Dxd4 f4 35.gxf4 gxf4

Taloudellinen asema: mustan kaikki nappulat kuningasta lukuun ottamatta ovat kutoneet mattiverkon ja uhkaavat 36...Re3+ 37.Ke1 Te2X. Tämä kaunis asema oli mielessäni, kun päätin uhrata b-, c- ja d-sotilaat. Lisäksi uskoin tai ainakin toivoin, että mustan kuningas pääsee pakoon shakkeja.

36.Da7+ Kg6 37.Da6+ Kg5 38.d4

Valkea sai torjuttua matin, mutta loppupeli on hävitty.

38...Re3+ 39.Ke1 Rxc2+ 40.Kf1 Le2+ 41.Dxe2 Txe2 42.Kxe2 Rxd4+

Valkea luovutti pian (Jussi Upero – Jyrki Heikkinen, JSM 2004).

23. tammikuuta 2012

Planet Kirsan

Elokuvavinkkinä Docpointissa tällä viikolla shakinpelaajille Planet Kirsan, joka kertoo Fiden puheenjohtajan Kirsan Ilyumzhinovin johtamasta Venäjän Kalmykian osavaltiosta. Ehkä tästä meillekin mallia junioritoimintaan?-)

18. tammikuuta 2012

Hallituksen kokous 18.1.2012

Lauttasaaren Shakkikerhon hallitus piti vuosikokousta valmistelevan kokouksen ravintola Casa Maressa 18.1.2012. Paikalla olivat Jyrki Heikkinen, Janne Kauppinen, Aaro Jalas ja Tero Henttonen.

1. Toimintakertomus 2011 ja toimintasuunnitelma 2012 on julkaistu blogissa.

2. Tilinpäätös 2011 oli ylijäämäinen, koska jäsenmaksuja tuli selvästi odotettua enemmän ja saimme muutaman lahjoituksen.

3. Talousarvio 2012 tehtiin tappiolliseksi, jotta viime vuonna kertynyt ylijäämä saadaan käytettyä.

4. Kerhomme sääntömääräinen vuosikokous pidetään keskiviikkona 15.2.2012 klo 18, ennen peli-iltaa.

5. Haemme tavallista vähemmän toimintatukea Lauttasaaren säätiöltä.

6. Nostimme edustusjoukkueidemme kuskeille maksettavan kilometrikorvauksen 20 senttiin, koska polttoaineiden hinnat ovat nousseet vuoden aikana.

7. Yksi 8-henkinen joukkueemme osallistuu joukkueiden Suomen cupiin, jonka 1. kierros pelataan 31.3.2012.

8. Seloturnauksemme 28.4.2012 on uuden nopean shakin tasaseloketjun yksi osakilpailu.

15. tammikuuta 2012

JSM: HSK 3 – LauttSK 1

On January 15, 2012, the JSM 2nd division match Helsingin Shakkiklubi 3 – Lauttasaaren Shakkikerho ended 4–1:

1. Matti Kauranen (2137) – Jyrki Heikkinen (2067) 1–0
2. Unto Räisä (2095) – Per Ertbjerg (2062) 0–1
3. Matti Uimonen (2114) – Evgeny Sobenin (1926) 1–0
4. Tauno Turtiainen (1962) – Timo Joutsivuo (1928) 1–0
5. Jan Varpanen (1997) – Kimmo Turtiainen (1792) 1–0

The match was played in the new Shakkiareena, Hiomotie 10. Based on this first impression, it is very spacious, peaceful and clean place to play. Quite an improvement to the old Shakkikoti, which was often too crowded and noisy.

Because HSK 1 and HSK 2 were not playing, HSK 3 had got their three strongest players to play, so they were clearly favorites in the match. After this win, they will most likely win our section. The last round will be played on February 11.

Our only winner Per has an impressive result 4/4 in this JSM season. He was 2 pawns down after 16 moves, but White started to lose his advantage in the following position, where Black had just played 29...Qc3:

Instead of the best move 30.Qxf5!, the game continued 30.Qf3 Qxe3+ 31.Qxe3 Rxe3 32.Rd5 Rb3 33.Rad1 Kc8 34.axb7+ Kxb7 35.Rxf5 Rxb5 36.c6+ Kb6 37.Rf7 Rb2 38.g3 h5 39.Rh7 a5 40.Rxh5 a4 41.Ra1 Rd8

42.f5 a3 43.f6 a2 44.Rf5 would be equal, but after 42.Re5?? a3 43.Ree1 a2 Black won in move 56.

Shakkikerhon kakkosjoukkue hävisi rikospoliiseille

Kakkosjoukkueen kausi alkoi loistavasti: kolmesta ensimmäisestä ottelusta kolme voittoa.

Eilen joukkueemme otti ensimmäisen tappion Rikospoliisien shakkikerhoa vastaan pelatussa ottelussa -- tällä kertaa kotikenttäedusta ei siis ollut hyötyä.

Omassa pelissäni Tom Smedsiä vastaan jouduin valkeilla noin kymmenennen siirron tienoilla hiukan huonompaan asemaan. Mustan edun luonne vaihteli koko pelin ajan, mutta lopulta menimme loppupeliin, jossa molemmilla oli kuningas ja viisi sotilasta. Materiaalin tasaisuudesta huolimatta Smeds arvioi loppupeliin siirtymisen minua paremmin, ja korjasi lopulta ansaitun voiton.

Sepolla, Matilla ja Timolla asema näytti ainakin sivusilmin lupaavalta. Kuitenkin vain Timo onnistui nappaamaan täyden pisteen vastustajaltaan eriväristen lähettien loppupelissä. Kun ottelun lopputulos oli jo ratkennut, sopivat Matti ja Dennis tasapelin.


Seppo Järvinen - Jorma Haanpää 0-1
Mikko Piippo - Tom Smeds 0-1
Kimmo Turtiainen - Jari Lehvonen 0-1
Timo Siikonen - Risto Reijo 1-0
Matti Varjokallio - Dennis Pasterstein 0,5 - 0,5

14. tammikuuta 2012

JSM: I-HSK 3 – LauttSK 1

On January 14, 2012, the JSM 2nd division match Itä-Helsingin Shakkikerho 3 – Lauttasaaren Shakkikerho ended 0–3:

1. Pauli Jormanainen (1788) – Jyrki Heikkinen (2067) 0–1
2. Mikael Sjöberg (1792) – Per Ertbjerg (2062) 0–1
3. Pentti Heikkinen (1634) – Evgeny Sobenin (1926) ½–½
4. Kai Backman (1691) – Timo Joutsivuo (1928) ½–½
5. Seppo Toikkanen (1528) – Petr Veselý (1927) 0–1

After the LauttSK international year 2011, it was most appropriate that in the new year's first match, our team was the most international so far! We had, however, three Finnish citizens in the team, and one of the other two players had the Kela card, so we complied with the JSM rule: "Only one foreigner is allowed to play in a 5-men team."

We were clearly favorites in the match. Thanks to his opponent's too aggressive play, Per was able to win his game first. After that, Evgeny and Timo drew their games. I had an "almost winning" position for a long time, and was finally able to decide it, which guaranteed our win.

Last fall I wrote about a strange JSM rule. "When increment time is used, the captains of both teams are regarded as arbiters, and the Fide rule 6.8 is followed":

A flag is considered to have fallen when the arbiter observes the fact or when either player has made a valid claim to that effect.

I had believed the JSM rule is quite useless, but today the flag of Petr's opponent had fallen before move 40, and Petr hadn't claimed a win because he wasn't sure of the exact rules. Together with the captain of the other team, we verified that the clock had been set up correctly, after which we declared Petr as the winner.

As usual, our JSM games are in the club's PGN archives.

4. tammikuuta 2012

Toimintasuunnitelma 2012

(Ehdota lisäyksiä kommenttina! Toimintasuunnitelman hyväksyy vuosikokous helmikuussa 2012.)

Lauttasaaren Shakkikerhon järjestämät tapahtumat ovat ilmaisia ja kaikille avoimia, ei siis tarvitse olla kerhon jäsen osallistuakseen. Annamme aikatasoitusta pelaajien vahvuuden mukaan, jotta peleistä tulee tasaisempia.

Järjestämme ohjelmaa aloitteleville shakinpelaajille: alkeisopetusta ja turnauksia muutaman kerran vuodessa.

Pelaamme pikapeliä ja nopeaa shakkia kerhohuoneella keskiviikkoisin klo 18:30 alkaen. Pelaamme kuukauden ensimmäisenä keskiviikkona pikapelin ja viimeisenä nopean shakin kuukausisarjaa (GP).

Pikapelin GP-sarjan kaksi osakilpailua pelataan muualla kuin kerhohuoneella:

  • Saunaturnaus Poliisien kesäkodin rantasaunalla kesällä.
  • Pikapelimestaruus Seurasaaressa elokuussa.

Järjestämme ystävyysotteluita toisten kerhojen kanssa.

Järjestämme nopean shakin ja normaalipelin turnauksia:

  • Nopean shakin seloturnaus Shakkiareenalla 28.4.2012 (20'+10").
  • Cup (20'+10") kahdesti vuodessa.
  • Mestaruusturnaus maalis-lokakuussa normaalipelin miettimisajoin.

Osallistumme joukkueturnauksiin:

  • Seurajoukkueiden Suomen Cup, joka alkaa keväällä.
  • Joukkueiden nopean shakin SM Mäntässä maaliskuussa.
  • Helsingin Shakkiliiton joukkuevartit huhtikuussa.
  • Joukkuepikashakin SM Porissa elokuussa.
  • Seurajoukkueiden SM 2012–2013, joka alkaa syyskuussa.
  • Joukkuepikashakin Helsingin mestaruus lokakuussa.

Tiedotamme toiminnasta ensisijaisesti kerhon blogissa:

http://lauttsk.blogspot.com/

1. tammikuuta 2012

Tapahtumakalenteri 2012

Aloittelijoiden tapahtumakalenterissa on aloittelijaturnaukset ja opetustilaisuudet.

Kerhoillat

Pelaamme kerhohuoneella keskiviikkoisin klo 18:30 (turnaus alkaa klo 18:45). Kuukausiohjelma:

  • Kahtena ensimmäisenä keskiviikkona pikapeliä (3'+02").
  • Kahtena viimeisenä nopeaa shakkia (10'+05").

Poikkeukset: 1.8. pelataan Seurasaaressa, 26.12. ei pelata.

Muut tapahtumat

Järjestämme myös muita turnauksia ja osallistumme joukkueiden Suomen ja Helsingin mestaruuskisoihin:

la 14.1. 12:00 JSM
su 15.1. 12:00 JSM: HSK 3 – LauttSK
la 11.2. 12:00 JSM
ke 15.2. 18:00 Vuosikokous, kerhohuone
to 22.3. 18:00 Lauttasaaren mestaruus (#1), Piratti
su 25.3. 10:00 Joukkueiden nopean shakin SM, Mänttä (20'+10")
la 14.4. 12:00 Lauttasaaren mestaruus (#2), kerhohuone
to 19.4. 18:00 HSL-vartit (B-ryhmä), Shakkiareena (15')
la 21.4. 11:30 JSC (#1): LauttSK–ESK, kerhohuone
to 26.4. 18:00 HSL-vartit (D-ryhmä), Shakkiareena (15')
la 28.4. 10:30 Nopean shakin seloturnaus, Shakkiareena (20'+10")
la 12.5. 12:00 JSC (#2): Garde–LauttSK, Shakkiareena
to 24.5. 18:00 Lauttasaaren mestaruus (#3), Piratti
ke 30.5. 18:45 Fischerandom (GP), kerhohuone (10'+05")
ti 12.6. 17:30 Saunaturnaus (GP), Poliisien kesäkodin rantasauna (5')

ke 1.8. 17:00 LauttSK:n pikamestaruus (GP), Seurasaari (5')
4.–5.8. Joukkuepikashakin SM, Pori (5')
to 23.8. 18:00 Lauttasaaren mestaruus (#4), Piratti
la 8.9. 14:00 KäpSK-ystävyysottelu, Taverna Pohjan Akka (2 × 20'+10")
to 20.9. 18:00 Lauttasaaren mestaruus (#5), Piratti
la 29.9. 12:00 JSM (#1)
ma 8.10. 18:00 Joukkuepikashakin HM (M), Shakkiareena (3'+02")
ti 9.10. 18:00 Joukkuepikashakin HM (A), Shakkiareena (3'+02")
to 11.10. 18:00 Joukkuepikashakin HM (B), Shakkiareena (3'+02")
la 27.10. 12:00 JSM (#2)
la 17.11. 12:00 JSM (#3)
ke 28.11. 18:45 Fischerandom (GP), kerhohuone (10'+05")
ke 19.12. 18:00 Pikkujouluturnaus (GP), kerhohuone (3'+02")

Lisää kilpailuja Suomen Shakkiliiton kalenterissa 2012.